W Kazachstanie nic nie ma? Po lekturze zmienisz zdanie!

Piotr Kowalczyk
13.11.2018

Kazachstan nie jest oczywistym kierunkiem podróży. Większość ludzi wie tylko, że jest to dawna republika radziecka, którą rządzi despotyczny prezydent. Z turystycznego punktu widzenia Kazachstan ma jednak wiele do zaoferowania. Kraj ten powoli staje się obiektem szerszego zainteresowania ze strony podróżników. W naszym poradniku wymieniamy najważniejsze atrakcje Kazachstanu, dla których bez wątpienia warto tam pojechać.

Jezioro Ałmatyńskie

Jest to największa naturalna atrakcja Kazachstanu. Jezioro wyróżnia się tym, że jest położone na wysokości aż 2511 metrów nad poziomem morza. Zbiornik znajduje się w odległości około 30 kilometrów od Ałmaty, do niedawna stolicy kraju. Charakterystyczna dla jeziora jest bardzo zimna woda – nawet w okresie upałów jej temperatura rzadko przekracza 10°C.

Kanion Szaryński

Mało kto wie, że na terytorium Kazachstanu znajduje się prawdziwy kanion, który wielkością jest porównywalny z tym w amerykańskim Kolorado. Kanion Szaryński znajduje się w pobliżu pasma gór Tienszan. Ma około 150 kilometrów długości, natomiast jego najwyższe ściany osiągają aż 200 metrów. Wycieczka do kanionu jest wielką atrakcją.

Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego

Świątynia nie jest szczególnie leciwa, bo powstała na przełomie XIX i XX wieku, ale należy do najpiękniejszych w całej Azji Środkowej czy nawet w świecie prawosławnym. Zarówno w środku, jak i na zewnątrz, po oczach dosłownie bije przepych, któremu towarzyszy misterna architektura obiektu. To punkt obowiązkowy na trasie zwiedzania Ałmaty.

Wieża Bajterek

Bajterek to po kazachsku topola. Wieża widokowa, która znajduje się w stolicy kraju, Astanie, jest dziś jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Kazachstanu. Dla władz pełni funkcję czysto propagandową, ponieważ ma być potwierdzeniem, że Kazachstan zmierza w stronę nowoczesności i dobrobytu. Wieża ma wysokość aż 105 metrów i góruje nad całą stolicą.

Piramida Pokoju i Pojednania

To kolejny bardzo charakterystyczny budynek znajdujący się w Astanie. Obiekt powstał w 2006 roku i do dziś pełni funkcję siedziby Kazachstańskiego Teatru Operowego. Budynek robi ogromne wrażenie i jest przykładem architektonicznego kunsztu. Przeciwnicy prezydenta i jego administracji twierdzą jednak, że ta inwestycja była horrendalnie droga i jest wyłącznie realizacją mocarstwowych ambicji władzy.

Meczet Kzharet Sultan

To jedna z najważniejszych świątyń w Kazachstanie, druga co do wielkości w Azji Środkowej. Jej budowa została ukończona w 2012 roku i pochłonęła gigantyczne środki. Aby wyobrazić sobie jej ogrom, wystarczy informacja, że meczet może pomieścić aż 10 tysięcy wiernych.

W Kazachstanie zdecydowanie jest co zobaczyć, ale największe wrażenie robi natura – w wielu miejscach wciąż nietknięta przez człowieka. To raj dla fanów trekkingu, który dzięki bezpośredniemu połączeniu lotniczemu z Polski nareszcie jest dość łatwo dostępny.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.