USA – na wycieczkę i do pracy

Maciej Piwowski
19.01.2018

United States of America, czyli Stany Zjednoczone Ameryki, to ważny obszar na mapie świata – państwo rozwinięte gospodarczo i politycznie, które jest marzeniem wielu osób. Mnóstwo ludzi chciałoby wyjechać tam na wakacje, albo zostać na stałe – co nie jest wcale proste, ponieważ Polaków wciąż obowiązują wizy. Jakie są możliwości zwiedzania i zarabiania w Ameryce Północnej? Tekst pokrótce wszystko wyjaśnia!

USA – dlaczego warto?

Stany Zjednoczone to federacyjne państwo, leżące w Ameryce Północnej, graniczące z Kanadą i Meksykiem. Od strony zachodniej graniczą z Oceanem Spokojnym, od północnego-zachodu z Oceanem Arktycznym, a od strony wschodniej z Oceanem Atlantyckim. To 4 pod względem powierzchni państwo na świecie i 3 jeśli chodzi o liczbę ludności. W roku 2015 Stany Zjednoczone były jednym z najchętniej odwiedzanych państw na świecie – zaraz po Francji. Okazuje się również, że jeśli chodzi o turystykę, USA czerpią z niej największe korzyści. Nic dziwnego – są bowiem bardzo nastawione na turystów, a mnóstwo obszarów usianych jest wspaniałymi krajobrazami i zabytkami, które choć raz w życiu trzeba odwiedzić.

USA – pracuj i zwiedzaj

Mnóstwo osób pragnie pojechać do USA ze względów czysto turystycznych, ale wiele chce poszukać tam pracy – choćby na jakiś czas. Stany Zjednoczone nie są zresztą zamknięte na tego typu przypadki, lecz należy posiadać odpowiednią wizę, przestrzegać jej czasu oraz być zatrudnionym legalnie. Skądinąd bardzo popularne są obecnie tego typu wyjazdy organizowane dla młodzieży – mogą polecieć na określony czas, zarobić, a przy okazji pozwiedzać. Taki Camp America to znakomity pomysł na wakacje, który pozostawi po sobie niezapomniane wspomnienia!

USA – co z wizą?

By dostać się do Stanów Zjednoczonych, najpierw należy ubiegać się o odpowiednią wizę – imigracyjną lub nieimigracyjną. Ta pierwsza jest rodzajem wizy stałej, natomiast celem tej drugiej jest umożliwienie wjazdu na teren USA na jakiś czas. Niestety, otrzymanie wizy nie gwarantuje nigdy wjazdu na teren kraju, a jest jedynie sygnałem od urzędnika konsularnego, że dana osoba powinna mieć takie prawo. Warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami do starania się o wizę. Należy bezsprzecznie wykazać (jeśli staramy się o wizę nieimigracyjną), że po jej wygaśnięciu zamierzamy wrócić do ojczyzny – należy zatem przygotować się na tę okoliczność. W każdym roku mnóstwo Polaków leci do USA, by zobaczyć jak najwięcej – warto więc spodziewać się, że i nam się uda i być dobrej myśli!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie