Tajlandia najpopularniejszy kraj w Azji

Mateusz Rąbalski
05.11.2015

Tajlandia - najpopularniejszy kraj w Azji
Egipt, Grecja,Turcja – te kraje już zaczynają nudzić się polskim turystom. Teraz poszukiwane są bardziej egzotycz6me destynacje, dostarczające zupełnie innych wrażeń.
Nową modą, która coraz bardziej się rozpowszechnia, jest egzotyczna pod każdym względem Azja. Prym tutaj wiedzie Tajlandia, do której wycieczki cieszą się coraz większą popularnością.

Zmiana trendu
Jeszcze 5, 10 lat temu wyjazd na wakacje do Egiptu czy Grecji był przez wielu uważany za luksusowy. Jednak z biegiem czasu Polacy stwierdzili, że potrzebują czegoś więcej. Zmianę preferencji turystów bardzo dobrze wychwyciły biura Ppdróży, coraz częściej wprowadzając do swojej oferty wycieczki w bardziej egzotyczne kierunki, takie jak Karaiby czy kraje azjatyckie.

Tajlandia liderem
Szybko okazało się, że Polacy najbardziej polubili Azję, a w szczególności Tajlandię oraz sąsiadujące z nią kraje takie jak Kambodża czy Wietnam. Wyjazd na wakacje do Tajlandii okazuje się bardzo dobrym pomysłem, przy okazji którego można zwiedzić Bangkok, Pattayę czy bardzo popularną wyspę Phuket. Bardzo ważnym elementem jest wygoda w trakcie podróży. W mijającym sezonie turystycznym polskie biura podróży zafundowały swoim klientom prawdziwy luksus - loty z Warszawy na Phuket do Tajlandii najnowszym Boeingiem - Dreamlinerem. Takie rozwiązanie spowodowało, że długotrwała podróż nie tylko stała się wygodniejsza, ale także trwa krócej.

Spotkanie z nieznanym...
Wybierając się na wakacje do Tajlandii będziemy najprawdopodobniej lądowali na głównym lotnisku w Bangkoku lub na wyspie Phuket. Wprawdzie lotniska te znacznie różnią się od siebie – to w Bangkoku jest jednym z nowocześniejszych na świecie, natomiast na Phuket jest to niewielkie lokalne lotnisko, to w obu przypadkach po wyjściu z lotniska doświadczymy tego samego. Spotkamy się z ... uderzeniem gorącego powietrza, a jeśli do tego przylecimy pomiędzy kwietniem a październikiem, także dużą wilgotnością powietrza. Pierwsze godziny będziemy przyzwyczajali się do odmiennego klimatu, jednak potem zwrócimy uwagę na całą inność, która nas otacza.

Perła Orientu
Tajlandia jest kwintesencją Orientu. Natkniemy się tutaj przede wszystkim na orientalną kulturę, w której najważniejszą postacią jest Budda. Widać to praktycznie na każdym kroku, gdzie widnieją mniejsze, większe lub nawet gigantyczne - kilkudziesięciometrowe posągi Buddy. Zupełnie inne od europejskiego, jest także nastawienie lokalnej ludności. Wszyscy są bardzo przyjaźni, uśmiechnięci i co ważne dla zagubionego turysty – pomocni. Problemem może być tylko bariera językowa, gdyż większość Tajów jest na bakier z językiem angielskim.

Kuchnia
Specyfiką Tajlandii jest z pewnością jej kuchnia. Zadowoli ona każdego, kto lubuje się w orientalnych smakach. Tajskie potrawy są przede wszystkim aromatyczne i bardzo dobrze przyprawione. Bazują na lokalnych produktach, takich jak mleczko kokosowe czy świeże owoce morza, oraz oczywiście ryż, który bardzo często jest podstawą dań (tak jak u nas ziemniaki). Osoby, które są po raz pierwszy w Tajlandii powinny przede wszystkim spróbować zupy na bazie mleka kokosowego z owocami morza oraz pad thai, które jest chyba najbardziej znane.

To czego nie znajdziemy w Europie, to znajdujące się praktycznie wszędzie mobilne kuchnie. Serwują przede wszystkim różnego rodzaju grillowane szaszłyki z parówek, mięsa, wątróbki, ryb. W wersji ekstremalnej możemy spróbować szarańczy, skorpionów czy larw. Może to zabrzmieć kontrowersyjnie, jednak z pewnością wszyscy, także wegetarianie, znajdą w tajskiej kuchni coś dla siebie.
Przy kosztowaniu lokalnych specjałów warto jednak pamiętać, że żołądki Europejczyków nie zawsze są w stanie sprostać egzotycznym wyzwaniom. W szczególności należy zwracać uwagę na wodę do picia, gdyż  nawet po przegotowaniu może zawierać bakterie, które tolerowane są przez organizmy autochtonów, a dla organizmu Europejczyka są nie do pokonania.
Dlatego też w krajach klimatu subtropikalnego i tropikalnego zaleca się korzystanie z napojów z hermetycznym zamknięciem, oryginalnie butelkowanych lub puszkowanych. 

Grzegorz W.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie