Praktyczne rady przed wyjazdem od Meksyku. Ta wiedza Ci się przyda!

Magdalena Siwko
03.07.2018

Meksyk to jeden z najciekawszych kierunków na wakacje, zwłaszcza w okresie, gdy w naszym kraju panują niskie temperatury. Zimowy wypoczynek na niebiańskich plażach np. w okolicach Cancun pozwoli Ci naładować baterię i stawić czoła krajowej szarzyźnie. Wyjazd do Meksyku, nawet z biurem podróży, to jednak dość poważna wyprawa. Dlatego przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim kilka bardzo przydatnych informacji.

Ważność paszportu

Zacznijmy od podstaw. Przed wyjazdem do Meksyku sprawdź ważność swojego paszportu. Meksykańskie przepisy wymagają, aby obcokrajowiec wjeżdżający na terytorium tego kraju miał dokument ważny przez minimum 6 miesięcy. Pamiętaj, że sama procedura wyrobienia nowego paszportu może zająć nawet 3-4 tygodnie. Miej to na uwadze przed wykupieniem wycieczki.

Formularz Migracyjny

Wypełnisz go jeszcze na pokładzie samolotu. Jest to bardzo ważny dokument, którego kopię musisz koniecznie zachować! Będzie ona potrzebna podczas wyjazdu z kraju. Pamiętaj, że w Meksyku obowiązują konkretne przepisy dotyczące wwożenia różnych towarów. Nie zabieraj ze sobą świeżych produktów spożywczych, bo zostaną Ci zarekwirowane.

Zabierz dolary

Euro nie jest powszechnie akceptowane w Meksyku, w przeciwieństwie do amerykańskich dolarów. Dlatego właśnie najlepiej będzie zabrać ze sobą właśnie tę walutę. Na miejscu możesz bez problemu wymienić dolary na meksykańskie peso. Nie ma takiej potrzeby w popularnych kurortach, jak wspomniane Cancun. W takich miejscach spokojnie można płacić dolarami, ale przelicznik sprzedawcy może być dość niekorzystny.

Uwaga!

Jeśli planujesz zapuszczać się poza kurorty, szczególnie w tereny górskie, zawsze miej przy sobie odpowiedni zapas peso meksykańskiego. Lokalna ludność raczej nie przyjmie zapłaty w dolarach, a wymiana waluty może być niemożliwa.

Zatrucie pokarmowe

Meksykańska kuchnia jest fantastyczna i trudno sobie wyobrazić wizytę w tym kraju bez spróbowania lokalnych przysmaków. Musisz jednak kierować się zdrowym rozsądkiem. W Meksyku panuje zupełnie inna flora bakteryjna, dlatego naprawdę łatwo jest nabawić się problemów żołądkowych.

Unikaj więc jedzenia świeżych produktów, które nie zostały poddane obróbce termicznej. Dotyczy to także warzyw i owoców sprzedawanych na straganach. Jedz w lokalnych knajpkach, ale upewnij się, że danie zostało wysmażone lub ugotowane.

Ponadto pamiętaj, że Meksyk to w gruncie rzeczy dość niebezpieczny kraj. Nie obnoś się z drogim sprzętem i pieniędzmi, szczególnie na terenach poza kurortami. Jeśli padniesz ofiarą napadu, nie dyskutuj z przestępcą – oddaj mu portfel i inne kosztowności, a gdy będziesz już bezpieczny, zawiadom policję.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.