Praga dla smakoszy, czyli co KONIECZNIE trzeba zjeść podczas wizyty w stolicy Czech?

Mateusz Rąbalski
01.02.2018

Praga bezapelacyjnie może być zaliczona do grona najpiękniejszych miast na świecie. Czescy sąsiedzi mają szczęście, ale też sumiennie pracują na renomę swojej stolicy. Wycieczka do Pragi to strzał w dziesiątkę i gwarancja świetnych doznań, także kulinarnych. Czeska stolica słynie z pysznego, lokalnego jedzenia. Jakich dań koniecznie musisz tam spróbować?

Klobasy

Mowa oczywiście o praskich kiełbasach, które można kupić na niemal każdym rogu zabytkowego centrum Pragi. Kiełbasy serwuje się z keczupem lub musztardą i zjada bezpośrednio na ulicy. Świetna rzecz, szczególnie podczas wyczerpującego spaceru zimą czy jesienią.

Rada

Przede wszystkim polecamy spróbować utopenec – jest to kiełbaska wołowo-wieprzowa ze słoniną, którą dla odmiany zjada się na zimno. To jedna z ulubionych przekąsek Czechów.

Na praskiej ulicy można się też natknąć na parek v rohliku, czyli czeską odpowiedź na hot-doga (jest to po prostu parówka w bułce).

Knedliki

Czy mogło ich zabraknąć w tym zestawieniu? Knedliki są najsłynniejszych czeskim daniem i oczywiście serwuje się je w prawie każdej restauracji w Pradze. Są to charakterystyczne kluski w dwóch wersjach: ziemniaczanej lub bułczanej.

Knedliki je się jako dodatek do dania głównego, zwykle mięsa. Czechom zastępują one ziemniaki. W smaku są podobne do klusek śląskich. Najlepiej pasuje do nich rolada wołowa oraz surówka z czerwonej kapusty.

Coś dla fanów zup

Zupy są bardzo popularnym elementem czeskiej kuchni. Niemal każdy, kto odwiedza Pragę, chce spróbować słynnej zupy piwnej. W końcu Czechy są mekką piwoszy, a spożycie złocistego trunku u naszych południowych sąsiadów należy do jednego z najwyższych na świecie.

Jeśli nie zupa piwna, to koniecznie drstkova polevka, czyli doskonale znane flaczki po czesku. W praskich restauracjach bez problemu skosztujesz także zupy cebulowej czy czosnkowej, które są idealne w sezonie zimowym.

Czas na ser

Smazeny syr to jedno z najpyszniejszych dań, z jakimi kojarzy się Praga. Jest to oczywiście ser usmażony w panierce. Większość restauracji serwuje go z frytkami i sosem tatarskim lub czosnkowym. Warto pamiętać, że w Czechach może to być danie główne, dlatego porcje są spore. To idealny wybór na średni apetyt czy przerwę podczas zwiedzania.

Zwiedzanie Pragi śladem kulinarnych przysmaków jest bardzo dobrym pomysłem. Szczególnie, jeśli danie uzupełni się jednym z pysznych czeskich lagerów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie