Pima Air & Space Museum

Krzysztof Jagielski
30.06.2015

Tucson, drugie co do wielkości, po Phoenix, miasto w Arizonie, położone nad wyschniętą rzeką Santa Cruz, z temperaturami które w lipcu dochodzą do 50°C, oferuje całą gamę niezapomnianych wrażeń turystom spragnionych widoków nieprzeliczonych egzemplarzy kaktusów Saguaro strategicznie wkomponowanych w pustynę Sonoran desert. Tu także zlokalizowane jest jedno z największych muzeów lotnictwa na świecie, Pima Air & Space Museum. Położenie wygodne z co najmniej dwóch powodów, po piewsze znajduje się ono w pobliżu lotniska i bazy lotniczej Davis Monthan Air Force Base co rozwiązuje problem transportu eksponatów do muzeum. Większość po prostu przyleciała i wylądowała na wojskowym lotnisku dokonując tym samym transformacji z czynnej i funkcjonalnej maszyny w eksponat muzealny. Drugi powód to warunki atmosferyczne, temperatura, minimalne opady i niska wilgotniść powietrza sprawiające że płatowce pozostawione na wolnym powietrzu nie ulegają praktycznie procesom erozji. Bogata i różnorodna kolekcja muzeum porównywana jest ze zbiorami Smithsonian Museum w Washington DC.

Większość eksponatów rozmieszczona jest na otwartej przestrzeni, pozostałe ustawiono lub podwieszono pod sufitem w hangarach. Spirit of Freedom hangar jest miejscem spoczynku najciekawszych i unikatowych produktów ludzkiego geniuszu ukierunkowanego na dominację w przestworzach, takich jak Lockheed SR-71 "Blackbird". Te dwa silniki o ciągu 151 kN każdy przyczepione do wąskiego kadłuba i malutkich trójątnych skrzydełek osiągały optymalną wydajność przy prędkości 3.2 Mach na wysokości 24 kilometrów. Ekspozycja w hangarze 3 i 4 to kolekcja samolotów z okresu Drugiej Wojny Światowej. Jednym z najciekawszych eksponatów jest odrestaurowany Boeing B-29 Superfortress. Są tam też orginalne baraki z czasu II WŚ w których mieszkali amerykańscy piloci w czasie działań wojennych. Zawierają bogatą kolekcję plastikowych modeli samolotów reprezentującą rozwój i ewolucję lotnictwa od pierwszych prób braci Wright po współczesne zaawansowane konstrukcje lotnicze. Jeden z hangarów tematycznych poświęcony jest badaniu przestrzeni kosmicznej. Znaleźć tam można silniki rakietowe, modele rakiet i lądowników, obejrzeć filmy z lądowania na księżycu, dotknąć meteorytu czy skały księżycowej. W szanowanym muzeum lotnictwa nie mogło zabraknąć też akcentu wschodnioeuropejskiego czyli rosyjskiego MIG-15 w barwach polskiego lotnictwa wojskowego.    

Dane muzeum;

Liczba samolotów: ~300

Powierzchnia museum: 0.61 km² lub 610,000 m²

->   Strona museum: http://www.pimaair.org/index.php
->   Lista samolotów: http://www.pimaair.org/aircraft.php

Dodatkowo w pobliżu muzeum znajduje się cmentarzysko wysłużonych samolotów wojskowych wycofanych z czynnej służby. Zdjęcie satelitarne z Google (pierwsze w galerii).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie