Pierwsze wakacje w Azji: na co musisz się przygotować?

Piotr Kowalczyk
07.04.2021

Azja to fascynujący kontynent, który jest jednym z głównych celów wyjazdów turystycznych. Takie kraje, jak Tajlandia, Chiny, Indonezja czy Wietnam kuszą fantastyczną przyrodą, bajecznymi widokami i wielowiekową kulturą. Podróż do Azji jest dziś dostępna na kieszeń nawet przeciętnie zarabiających osób, stąd regularnie obserwujemy wzrost liczby turystów udających się w tym kierunku. Jeśli właśnie szykujesz się do spędzenia swoich pierwszych wakacji w Azji, zacznij od przeczytania naszego poradnika. Wyjaśniamy w nim, na co musisz się przygotować.

Bariera językowa

Doświadczysz tego problemu przede wszystkim w Chinach, gdzie znajomość np. języka angielskiego jest bardzo słaba. Co prawda na całym świecie można się dogadać językiem „na migi”, ale na dłuższą metę nie jest to ani trochę komfortowe. Jeśli więc wybierasz się do Azji na własną rękę, to radzimy wcześniej przyswoić sobie choćby podstawowe zwroty oraz zainwestować w podręczne rozmówki, ewentualnie ściągnąć sobie aplikację do szybkiego tłumaczenia.

Specyficzna kultura

Wielu Europejczyków po wylądowaniu w Azji doznaje niemałego szoku kulturowego. Nie chodzi już nawet o architekturę, sposób ubierania się czy klimat wielkich miast, ale także tak prozaiczne kwestie, jak kuchnia czy stosunki międzyludzkie. Decydując się na zwiedzanie Azji na własną rękę musisz być przygotowany na to, że na każdym kroku będą Cię spotykać różne niespodzianki, w tym te nieprzyjemne. Licz się także z tym, że doświadczysz widoków skrajnej biedy czy kompletnego ignorowania potrzeb zwierząt (a nawet znęcania się nad nimi).

Szczepienia

Przed zaplanowaniem podróży do Azji bezwzględnie musisz przejrzeć swoją książeczkę szczepień i ewentualnie uzupełnić ochronę przed powszechnie występującymi w tym regionie świata chorobami, jak chociażby wirusowe zapalenie wątroby typu A czy dur brzuszny. Szczepienia są niestety kosztowne, czasochłonne i nie pozostają bez wpływu na organizm. Nie rezygnuj z nich jednak, bo konsekwencje niezaszczepienia się mogę być bardzo poważne.

Niesprzyjające warunki klimatyczne

Klimat w Azji jest trudny do zniesienia dla przybyszów z Europy, a już zwłaszcza północnej. Jeśli ciężko znosisz wysoką wilgotność i upał, to nie licz na to, że będziesz całymi dniami zachwycać się zabytkami. Duszności, ciągłe zmęczenie – to będzie Ci towarzyszyć praktycznie bez przerwy, a już szczególnie w okresie pory deszczowej (przypada różnie w zależności od regionu Azji).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.