Kiedy NIE JECHAĆ do Chin? Sprawdź praktyczne porady doświadczonych podróżników

Magdalena Siwko
22.08.2018

Chiny kuszą wielowiekową tradycją, świetnie zorganizowaną infrastrukturą turystyczną i wciąż sensownymi cenami. Wizja zobaczenia m.in. Wielkiego Muru Chińskiego czy zachwycającego Pekinu jest bardzo kusząca, dlatego polskie biura podróży notują znaczne wzrosty sprzedaży tego kierunku. Rośnie tez liczba turystów, którzy odwiedzają Chiny na własną rękę. Bez względu na to, czy wybierasz opcję zorganizowaną czy budżetową, musisz pamiętać, że istnieją okresy, w których do Chin lepiej nie jechać.

Bardzo gorące lato

Lato w Chinach przypada podobnie, jak w naszym kraju. Trwa mniej więcej od maja do początku października. Mogłoby się wydawać, że to idealny moment na odwiedzenie Chin, ale nic bardziej mylnego. Okres letni jest w tym kraju niesamowicie gorący, a fale upałów są coraz dłuższe i bardziej dokuczliwe. W miastach normą są temperatury przekraczające 30°C, a i czterdziestka na termometrze nikogo tam nie dziwi.

W takich warunkach zwiedzanie oczywiście jest możliwe, ale też bardzo mało komfortowe. Wysokim temperaturom towarzyszy bowiem także znaczna wilgotność powietrza, przez co – dosłownie – nie ma czym oddychać.

Rada

Lato jest natomiast niezłym okresem na zwiedzanie chińskich pasm górskich, gdzie temperatury są znacznie przyjemniejsze.

Warto także wiedzieć, że w okresie letnim, mniej więcej od maja do września, na znacznym terenie Chin wieje ciepły monsun, który jest sprawcą obfitych opadów deszczu.

Zima? To też niezbyt dobry pomysł

Zima w Chinach rzadko jest bardzo surowa, oczywiście jeśli mówimy o dużych miastach. Zwiedzanie Pekinu czy Szanghaju w okresie od października do lutego jest możliwe, ale także niezbyt polecane. Powód? Wszechobecny i bardzo dokuczliwy smog. Chiny mają ogromny problem z zanieczyszczeniem powietrza, dlatego większość mieszkańców aglomeracji nosi maski antysmogowe.

Smog nie tylko utrudnia oddychanie, ale też odbiera przyjemność ze zwiedzania, ponieważ ograniczona dopływ światła słonecznego. W takich warunkach trudno jest zrobić efektowne zdjęcie czy zachwycać się misterną, starożytną architekturą.

Kiedy więc jechać?

Zdecydowanie najlepszą porą na odwiedzenie Chin w celach turystycznych jest wiosna i wczesna jesień, czyli okres między kwietniem a majem oraz między wrześniem a październikiem. Można wówczas liczyć na przyjemne temperatury, długi dzień i… rozsądne ceny.

Jeśli natomiast planujesz zwiedzanie terenów górskich, np. Tybetu czy Tienszan, polecamy wyprawę w okresie lata. Licz się jednak z tłumami turystów, także miejscowych.

Wybierając termin wyjazdu do Chin zwróć również uwagę na ceny biletów, które wyraźnie spadają jesienią i zimą, a znacznie rosną w okresie letnim. Warto też pamiętać, że okres Chińskiego Nowego Roku (przypada miedzy styczniem a lutym) to czas, gdy kraj nawiedzają tłumy turystów. Trudno więc znaleźć noclegi w rozsądnych cenach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.