Kiedy jechać na Sri Lankę? To kierunek całoroczny!

Jerzy Biernacki
17.09.2018

Sri Lanka wciąż nie cieszy się popularnością porównywalną chociażby z Tajlandią czy nawet pobliskimi Indiami, ale bez wątpienia można ją zaliczyć do grona najciekawszych kierunków turystycznych w Azji. Niewielka wyspa zachwyca krajobrazami, pięknymi plażami, gościnnością mieszkańców, a także – co dla wielu osób ma znaczenie – jest znacznie czystsza niż wspomniane Indie. Pozostaje tylko pytanie: kiedy jechać na Sri Lankę, aby skorzystać z najlepszej pogody? Mamy dobrą informację. Sri Lanka jest kierunkiem całorocznym.

Wszystko zależy od regionu wyspy

Na Sri Lance panuje klimat tropikalny, a pogoda jest determinowana przez monsuny, czyli ciepłe wiatry. Temperatura praktycznie nigdy nie spada tam poniżej 25°C, ale wrogiem turystów okazuje się deszcz. W porze deszczowej opady mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni, co oczywiście znacznie utrudnia zwiedzanie i delektowanie się urokami wybrzeża.

Zdecydowanie najpiękniejszym fragmentem Sri Lanki jest południe wyspy. Jeśli planujesz się tam wybrać, to zalecamy, aby zrobić to w okresie między grudniem a marcem, czyli w szczycie sezonu turystycznego. Będzie drożej i dość tłoczno, ale przynajmniej z gwarancją dobrej pogody. Zdecydowanie najgorszym momentem na odwiedzenie południa i zachodu Sri Lanki jest polskie lato. Wówczas dużo pada, przez co jest też parno.

Północno-wschodnia część Sri Lanki

Nie możesz sobie pozwolić na wzięcie urlopu zimą, a marzysz o wyprawie na Sri Lankę? Spokojnie, ta wyspa fantastycznie Cię ugości także w okresie od lutego do sierpnia. Pod warunkiem, że wybierzesz północno-wschodnie wybrzeże. Wówczas wieje tam monsun Maha, który przynosi ze sobą dobrą pogodę. Opady oczywiście się zdarzają, ale nie są intensywne. Plusem jest też przyjemna temperatura.

Pamiętaj jednak, że północno-wschodnie wybrzeże Sri Lanki nie jest jeszcze tak dobrze rozwinięte pod kątem infrastruktury turystycznej. Trudniej znaleźć tam porządne hotele za rozsądne pieniądze, ale jeśli nie szukasz luksusów, to zdecydowanie możemy polecić wycieczkę w te strony, nawet w okresie polskich wakacji.

Rada

Oczywiście północ-wschodnie wybrzeże Sri Lanki lepiej omijać w okresie między październikiem a lutym.

Mała wyspa, a tyle pogodowych twarzy

To zaskakujące, że na niewielkiej Sri Lance występują tak duże różnice pogodowe w zależności od regionu. Z drugiej stronie dodaje to wyspie uroku i sprawia, że rzeczywiście można ją uznać za destynację całoroczną.

Trzeba mieć jednak na względzie, że pogoda na Sri Lance, jak to w tropikach, jest dość kapryśna i nikt nie da Ci gwarancji, że np. na południowym wybrzeżu w marcu nie będzie padać. Nie należy się tym natomiast przejmować. Deszcze na Sri Lance są ciepłe i czasami wręcz dają wytchnienie od palącego słońca i gorączki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie