Jak się ubrać na safari w Kenii? Co ze sobą zabrać?

Antoni Kwapisz
22.08.2018

Safari to dla większości turystów punkt obowiązkowy wizyty w Kenii. Ten afrykański kraj może się pochwalić jednymi z największych terenów bytowania dzikich zwierząt, w tym tzw. Wielkiej Piątki Afryki (lew, słoń, bawół, nosorożec, lampart). Wyprawa na safari jest niezapomnianym przeżyciem, ale najpierw trzeba się do niej dobrze przygotować. Co ze sobą zabrać i jak się ubrać? Podpowiadamy w naszym artykule.

Ubranie dostosowane do warunków safari i…wymogów organizatora

Mogłoby się wydawać, że skompletowanie stroju na safari nie jest wielką filozofią. Jednak obowiązują tutaj konkretne reguły. Przede wszystkim ubranie nie może być zbyt kolorowe, ponieważ intensywne barwy przyciągają groźne i uciążliwe insekty (w tym komary malaryczne). Najbezpieczniej będzie postawić na biel, krem, ewentualnie kolor khaki.

Uwaga!

Ubrania w kolorze khaki nie są wskazane podczas pieszego safari – zdaniem specjalistów odbijają światło słoneczne, co może płoszyć zwierzęta.

Wielu turystów decyduje się też na zakładanie ubrań ze wzorem moro. Lepiej tego nie praktykować, ponieważ w krajach afrykańskich, w tym w Kenii, moro jest zarezerwowane dla wojska i może być źle odebrane przez miejscową ludność.

Przewiewny materiał

Ubranie na safari nie może być wykonane ze sztucznych materiałów. Wyjątek: koszulki z filtrem UV, które są bardzo wskazane dla osób z wrażliwą cerą planujących wielogodzinną obserwację zwierząt. Najlepszym wyborem będą ubrania z bawełny, cienkie, przewiewne i szybkoschnące. Zalecamy również zabranie ze sobą kompletu ubrań na zmianę, co przyda się w razie ulewy.

Jeśli safari zostało zaplanowane na 2-3 dni, niezbędne będzie zabranie cieplejszych ubrań. Noce na sawannie potrafią być bardzo zimne – lepiej więc nie narażać się na nieprzyjemne doznania (nie wszyscy organizatorzy zapewniają koce).

Odpowiednie buty i nakrycie głowy

Na safari nigdy nie zakładamy sandałów! Najlepsze będą wygodne, lekkie buty trekkingowe, ewentualnie sięgające za kostkę. Oczywiście wiele zależy tutaj od charakteru wycieczki – jeśli turyści nie będą w ogóle opuszczać samochodu, to można sobie darować specjalne obuwie.

Niezbędne jest natomiast nakrycie głowy. Tutaj najlepiej sprawdzi się przewiewny kapelusz z dość szerokim rondem, ewentualnie czapka z daszkiem. Bezwzględnie należy chronić przed słońcem głowę dziecka, np. zawiązując na niej bawełnianą chustkę.

Co jeszcze zabrać?

Podczas safari najbardziej przydają się trzy rzeczy:

  • Woda – upewnijmy się, czy nie zapewnia jej organizator. Wówczas warto mieć przy sobie butelkę z wkładem filtrującym;
  • Latarka – przydatna po zmroku i nie wolno o niej zapomnieć;
  • Repelenty – absolutnie podstawowe wyposażenie turysty. Polecamy specjalistyczne repelenty z wysoką zawartością DEET;

Do tego oczywiście przyda się krem z filtrem UV i obowiązkowo aparat fotograficzny, najlepiej z teleobiektywem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie