Egzotyka nie dla każdego, czyli co może Ci się nie spodobać w krajach Azji Południowo-Wschodniej?

Piotr Kowalczyk
13.12.2021

Azja Południowo-Wschodnia jest bardzo modnym kierunkiem podróży, również wśród Polaków. Wiele osób słyszało o tym, jak cudowne widoki oferuje Tajlandia, jak tanio jest w Kambodży, jak uduchowione są wyspy Indonezji etc. To kusi, natomiast trzeba sobie zdać sprawę z tego, że egzotyka w wydaniu Azji Południowo-Wschodniej nie jest dla każdego. Sprawdź, co może Cię tam negatywnie zaskoczyć.

Nieporządek

To i tak delikatne określenie na to, co możesz zastać po przylocie do np. Indonezji. W Azji Południowo-Wschodniej obowiązują zupełnie inne standardy estetyczne niż w Polsce. Nie zdziw się więc, gdy na każdym kroku będziesz mijać hałdy śmieci, również palonych na polach czy wrzucanych do morza.

Frywolność

Ten problem może Ci doskwierać szczególnie w Tajlandii, która – nie ma co owijać w bawełnę – jest światową stolicą prostytucji, w tym nieletnich. Jeśli takie widoki Cię rażą, to lepiej nie zapuszczaj się po zmroku na ulice Bangkoku, gdzie bary ze striptizem są dosłownie na każdym kroku.

Trudny do zniesienia klimat

Do Azji Południowo-Wschodniej jedziemy głównie w poszukiwaniu pięknych widoków i idealnej pogody, ale z tą drugą bywa niestety różnie. Pierwsze dni w tropikach są trudnym przeżyciem dla polskiego organizmu. Z pewnością na samym początku pobytu będziesz się czuć mało komfortowo, głównie z powodu bardzo wysokiej wilgotności oraz upału. Zwiedzanie w takich warunkach jest trudne i niezwykle męczące.

Ogromny tłok

Generują go nie tylko turyści, ale też lokalni mieszkańcy. Azja Południowo-Wschodnia jest gęsto zaludnionym obszarem, dlatego spodziewaj się widoku korków (nawet w środku nocy), strasznego chaosu na ulicach oraz dosłownie ocieranie się o innych ludzi podczas spacerów, zwłaszcza w pobliżu atrakcji turystycznych. Uwaga na kieszonkowców!

Skrajne nierówności społeczne

To spory problem obserwowany we wszystkich krajach Azji Południowo-Wschodniej. Pokonując kilkaset metrów możesz zetknąć się z obrzydliwym bogactwem reprezentowanym przez luksusowe hotele, jak i ze skrajną nędzą. Na porządku dziennym są również widoki pracujących dzieci czy wałęsających się psów, których los nikogo nie interesuje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie