Dlaczego warto odwiedzić Mongolię?

Antoni Kwapisz
23.02.2021

Mongolia jest krajem niemal całkowicie nieznanym przeciętnemu polskiemu turyście. Kojarzymy ją co najwyżej z dumną przeszłością z czasów Czyngis-chana. Okazuje się natomiast, że jest to rewelacyjny kierunek podróżniczy. W naszym poradniku znajdziesz kilka argumentów przemawiających za tym, aby przy najbliższej okazji zaplanować sobie podróż do Mongolii.

Niezwykle życzliwi ludzie

Mongołowie stereotypowo są odbierani, jako naród agresywny, oschły i nieufny w stosunku do obcych. Tymczasem ich kultura nakazuje otwartość i gościnność. Mongołowie są też spragnieni turystów, bo dobrze wiedzą, że to atrakcyjne źródło dochodów. Dlatego będąc w tym kraju na każdym kroku spotkasz się z okazywaniem życzliwości.

Bezpieczeństwo

Mongolia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Azji, a może też na świcie. Przestępczość pospolita stanowi tam margines, natomiast turyści praktycznie w ogóle nie padają ofiarami napadów czy oszustw. Każdy przybysz jest traktowany z szacunkiem, dlatego podróżując po Mongolii możesz się czuć maksymalnie bezpiecznie – nawet spędzając noc w stepie.

Fantastyczne krajobrazy

Mongolia jest krajem stepów. Może się więc wydawać, że nie ma tam nic ciekawego do zobaczenia, ale to tylko pozory. W rzeczywistości ogrom stepu robi tak wielkie wrażenie, że można spędzić kilka dni po prostu patrząc się w dal i kontemplując okoliczności przyrody. Szczególnie polecamy zafundować sobie pobyt na stepie z noclegiem w tradycyjnej mongolskiej jurcie.

Brak turystów

Oczywiście turyści pojawiają się w tym kraju, natomiast wciąż jest ich na tyle mało, że nie trzeba obawiać się tłumów przy głównych atrakcjach. Jeśli cenisz sobie ciszę i spokój, lubisz podróżować nieoczywistymi szlakami, to ten kraj z pewnością Cię zachwyci. No i do tego dochodzą jeszcze atrakcyjne ceny.

Przewidywalna pogoda

Do Mongolii najlepiej jest wybrać się albo w czerwcu, albo we wrześniu. Wtedy w kraju panuje lato, natomiast ryzyko opadów jest dużo niższe (aż 90% rocznej sumy opadów przypada na lipiec i sierpień). Warto przy tym odnotować, że w Mongolii wyróżniamy tylko dwie pory roku: lato i zimę. Pierwsze jest upalne, natomiast zimą temperatura w stepie potrafi spaść do -50 stopni Celsjusza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.