Czy warto lecieć na wakacje do Sarandy? Zdecydowanie TAK

Mateusz Rąbalski
18.05.2018

Saranda to najpopularniejszy kurort Albanii. Do niedawna mało któremu polskiemu turyście wpadłby do głowy pomysł spędzenia urlopu w tym bałkańskim kraju, ale to się zmieniło wraz z ekspansją biur podróży. Obecnie wszyscy czołowi touroperatorzy oferują wczasy w Albanii, w szczególności właśnie w Sarandzie. Ta urocza miejscowość spokojnie może konkurować z modnymi kurortami w Chorwacji, Czarnogórze, Bułgarii, a nawet w Grecji. Bije je wszystkie na głowę pod jednym, kluczowym dla Polaków względem.

Jest tanio!

Jeśli szukasz kierunku wakacyjnego, który nie zrujnuje Twojego budżetu domowego, to Albania jak najbardziej jest dobrym wyborem. Musisz się jednak pospieszyć. W porównaniu do sytuacji sprzed 10 lat, poziom cen znacznie wzrósł. To oczywiście efekt coraz większego zainteresowania Albanią. Jest kwestią czasu, gdy albańskie hotele i restauracje zaczną oczekiwać stawek na poziomie tych obowiązujących w Chorwacji.

Póki co w Albanii wciąż jest tanio. Nawet w środku sezonu bez problemu znajdziesz porządne hotele w cenie około 150-200 złotych za noc. Jeśli jednak planujesz błogi wypoczynek na plaży, to najbardziej opłacalne będzie wykupienie gotowej wycieczki w biurze podróży.

Co zwiedzić?

Sama Saranda na pewno nie zachwyci fanów zwiedzania i zabytków. To po prostu turystyczny moloch o mocno wschodnim klimacie, który w środku sezonu dosłownie najeżdżają Rosjanie i Ukraińcy. W poszukiwaniu atrakcji dla ducha warto więc wybrać się poza miasto.

Obowiązkowym punktem na trasie zwiedzania powinno być miasteczko Butrint, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mając więcej czasu (i pieniędzy) możesz też wybrać się wodolotem na pobliską wyspę Korfu. Szybko jednak wrócisz do Sarandy, gdy zorientujesz się, jak duża jest dysproporcja cenowa między Albanią a Grecją.

Kiedy jechać?

Saranda jest położona nad ciepłymi wodami Morza Jońskiego, dlatego łagodny klimat panuje tutaj przez cały rok. Jednak najlepszym okresem na odwiedzenie tego miejsca jest czerwiec oraz wrzesień. Temperatury są wówczas bardzo wysokie, we wrześniu nadal można się spokojnie kąpać w morzu, a do tego nie ma tłumów. W lipcu i w sierpniu w Sarandzie jest nieznośnie gorąco, no i niestety musisz się liczyć z trudnościami ze znalezieniem wolnego skrawka plaży.

Saranda to na pewno miejsce godne odwiedzenia. Polecamy je szczególnie osobom, które lubią nadmorskie kurorty, ciepłe, czyste morze i piękne plaże, a do tego nie chcą przepłacać. To świetny wybór dla rodzin z dziećmi i ludzi młodych, szukających rozrywek. Osoby starsze oraz oczekujące ciszy i spokoju, nie powinny się tam wybierać w szczycie sezonu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie