Czy w Kolumbii rzeczywiście jest niebezpiecznie?

Maciej Piwowski
08.11.2018

Kolumbia to jeden z tych krajów, które w ostatnich latach mocno otworzyły się na zagranicznych turystów. Powód jest prosty: pieniądze. Ponieważ Kolumbia ma wiele do zaoferowania, nie brakuje chętnych do jej odwiedzenia. Kraj ten nadal jest jednak kojarzony z bardzo wysokim poziomem przestępczości, co działa na wyobraźnię nawet odważnych turystów. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Wielkie zmiany, na szczęście na lepsze

Współczesne losy Kolumbii są naznaczone trwającą przez dziesięciolecia wojną z kartelami narkotykowymi i bojówkami komunistycznymi. Te pierwsze udało się w znacznym stopniu wytępić, ale tzw. guerilla nadal dają się we znaki kolejnym rządom. Trzeba natomiast podkreślić, że zagraniczni turyści nie są bezpośrednim celem ich ataków. Zdarzają się co prawda porwania dla okupu, ale są one sporadyczne.

Obecnie można już mówić o tym, że Kolumbia jest krajem względnie bezpiecznym – oczywiście na warunki południowoamerykańskie. Władze bardzo dbają o to, by turystom nic nie zagrażało, stąd wielkie inwestycje w służby porządkowe. Policjantów widać tam na każdym kroku, zwłaszcza w miejscach licznie odwiedzanych przez wycieczki.

Fantastyczny kraj do zwiedzania

Kolumbia ma coś, czym mogłaby obdzielić wiele państw świata. Mowa o przyrodzie. Zdaniem ekspertów, to właśnie w Kolumbii znajduje się większość endemitów, zarówno po stronie fauny, jak i flory. To raj dla miłośników przyrody i napawania oczu pięknymi widokami.

Jednocześnie Kolumbia konsekwentnie zmierza w kierunku szeroko pojętej nowoczesności. Miasta są zadbane, oferują wiele rozrywek, a świetnie zagospodarowane wybrzeże Morza Karaibskiego zadowoli nawet bardzo wymagających turystów.

Nie kusić losu

Choć współczesna Kolumbia może uchodzić za kraj dość bezpieczny dla turystów, to nadal trzeba pamiętać, że mówimy o regionie Ameryki Łacińskiej. Co to oznacza? Potencjalnie znacznie wyższe ryzyko porwań dla okupu, napadów z bronią, a także znalezienia się w centrum konfliktu między bojówkami a siłami rządowymi.

Dlatego chcąc zwiedzać Kolumbię stosuj się do podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • Nigdy nie wychodź w pojedynkę „na miasto” po zmroku, zwłaszcza w podejrzanych dzielnicach,
  • Nie afiszuj się z posiadanym sprzętem elektronicznym i gotówką,
  • Gdzie tylko możesz płać kartą, by nie pokazywać, że masz przy sobie więcej pieniędzy,
  • Nie zapuszczaj się w regiony, które nie są pod kontrolą rządu (zwłaszcza do dżungli),
  • Nigdy nie kupuj narkotyków i nie dopytuj o ludzi, którzy mogą je sprzedawać.

Ponadto zadbaj o to, aby nikt nie miał dostępu do Twojego bagażu i jeszcze przed udaniem się na lotnisko dokładnie sprawdź, czy przypadkiem nie przewozisz zakazanych substancji, co jest surowo zabronione i zagrożone wieloletnim więzieniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.