Co musisz wiedzieć przed wyjazdem do Indonezji? Praktyczne wskazówki dla podróżnych

Marek Szydełko
22.08.2018

Indonezja to fascynujący kraj, który z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów, także z Polski. Choć przelot jest drogi, to ceny na miejscu mogą już bardzo pozytywnie zaskoczyć. Planujesz wakacje w Indonezji, ale kompletnie nie masz pojęcia, czego się spodziewać i jak zaplanować podróż? Przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.

Nie tylko Bali!

Wakacje w Indonezji kojarzą się przede wszystkim z rajską wyspą Bali. To jednak zbyt daleko idące zawężenie horyzontów. Bali rzeczywiście może zrobić piorunujące wrażenie na turystach, ale absolutnie nie należy się ograniczać tylko do tej wyspy. Indonezja ma do zaoferowania znacznie więcej i jeśli chcesz uniknąć tłumów turystów i wysokich cen, koniecznie rozważ także inne destynacje. Jakie? Nasze propozycje to:

  • Lombok
  • Nusa Lembongan/Ceningan (sąsiadujące ze sobą wyspy)
  • Jawa (gratka dla fanów zwiedzania i wspinaczki)
  • Flores (jedne z najpiękniejszych, dziewiczych plaż oraz szansa zobaczenia słynnego warana z Komodo)

Dżakartę omijaj z daleka

Dżakarta nie jest dobrym wyborem dla osób, które po raz pierwszy zetkną się z Indonezją. Stolica kraju jest koszmarnie zatłoczona, a do tego nie zachwyca wyglądem i klimatem. Lepiej więc jak najszybciej z niej uciekać, chociażby do innych miast Jawy, jak przepiękna Yogyakarta.

Rada

Jeśli lądujesz w Dżakarcie, to spędź noc w jednym z hoteli położonych blisko centralnego lotniska. Rano rusz w dalszą podróż.

Ceny na miejscu

W Indonezji jest bardzo tanio, nawet dla przeciętnego polskiego turysty. Na miejscu płaci się rupiami, a ponieważ kraj ten nie przeszedł jeszcze procesu denominacji, spodziewaj się, że za np. 500 euro otrzymasz w kantorze – dosłownie – saszetkę pieniędzy. Najdrożej jest oczywiście na Bali, ale nawet tam spokojnie można znaleźć bardzo przyzwoite noclegi w cenie ok. 80 złotych za noc ze śniadaniem.

W Indonezji na pewno nie warto wykupywać noclegów z pełnym wyżywieniem. Znacznie lepiej będzie korzystać z lokalnych restauracji i barów (nazywanych warungami), w których da się zjeść sycący posiłek za 8-10 złotych.

Bezpieczeństwo

Wyjazd do Indonezji na pewno wiąże się z pewnymi obawami. W głowie mogą Ci się kołatać różne myśli, napędzane wspomnieniami zamachów terrorystycznych na Bali sprzed kilkunastu lat. Warto jednak wiedzieć, że od tego czasu w tym kraju wiele się zmieniło. Kolejne rządy Indonezji bez skrupułów walczą z organizacjami terrorystycznymi, które zostały wyparte do swoich przytułków, przede wszystkim na Sumatrze. Bezpieczeństwo turystów jest dla władz Indonezji priorytetem.

Większe zagrożenie stanowi natomiast… natura. Indonezja leży w najbardziej aktywnym sejsmicznie regionie świata. Trzęsienia ziemi są tam na porządku dziennym. Do tego zdarzają się wybuchy wulkanów, które nie zagrażają bezpośrednio turystom, ale mogą np. opóźnić powrót do domu (z uwagi na wstrzymanie lotów).

Czy zatem warto? Zdecydowanie tak! Indonezja ma do zaoferowania tak dużo, że nie brakuje osób, które regularnie eksplorują ten kraj. Pamiętaj, aby nie ograniczać się tylko do Bali, ale dać też szansę innym wyspom. Nie będziesz żałować.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie