Bliżsi naszym czasom Holendrzy, którzy są znani na całym świecie

Mariusz Siwko
10.03.2020

Holandia wydała na świat mnóstwo wybitnych osobistości, by wymienić chociażby Vincenta van Gogha, Rembrandta czy Erazma z Rotterdamu. Nie trzeba jednak sięgać do aż tak zamierzchłych czasów, by znaleźć Holendrów, którzy zyskali wielką sławę i dziś są rozpoznawalni praktycznie na całym świecie. Najciekawsze przykłady wymieniamy w naszym artykule.

Piłkarze

Umieściliśmy ich we wspólnej kategorii, ponieważ popularnych holenderskich piłkarzy było i jest masa. Można tutaj wymienić chociażby Ruuda Gullita, Marco van Bastena, Johana Cruijffa, Wesleyea Sneijdera czy Arjena Robbena. Z pewnością także w Polsce plakaty z ich podobiznami zdobiły lub zdobią pokój niejednego kibica.

Doutzen Kroes

Jest jedną z najbardziej znanych i cenionych top modelek na świecie. Wychodziła w pokazach największych marek, jak Versace, Dolce&Gabbana, Gucci, Ralph Lauren, Yves Saint Laurent, Calvin Klein czy L’Oreal. Była także jednym z aniołków marki Victoria’s Secret.

Armin van Buuren

Postać doskonale znana każdemu fanowi muzyki klubowej. Van Buuren jest jednym z najbardziej cenionych DJ-ów na świecie, między innymi przez 10 lat z rzędu był umieszczany w zestawieniu Top 100 DJ-ów DJ Mag.

Eddie Van Halen

Tę postać znają przede wszystkim miłośnicy cięższego grania, choć nie wszyscy wiedzą, że Eddie jest Holendrem. Urodził się w Amsterdamie w 1955 roku. Magazyn Rolling Stone umieścił go na ósmym miejscu zestawienia najważniejszych gitarzystów wszech czasów. Z kolei magazyn Guitar World w podobnym rankingu przyznał mu palmę pierwszeństwa.

Andre Rieu

Najbardziej rozpoznawalny skrzypek na świecie, który jest także dyrygentem, a przede wszystkim wielkim showmanem, świetnie łączącym artyzm muzyki klasycznej z rozrywką. Co prawda Rieu nie zyskał uznania w oczach krytyków, uznających go za dość przeciętnego skrzypka, natomiast nie przeszkodziło mu to w zrobieniu oszałamiającej kariery.

Paul Verhoeven

Jest to postać wręcz posągowa dla holenderskiego kina i najgorętsze nazwisko z tego kraju w Hollywood. Na swoim koncie ma liczne filmy, które stały się światowymi hitami, by wymienić chociażby „Pamięć absolutną”, „Nagi instynkt” czy „Autostopowicz”. Po zakończeniu kariery w Hollywood skupił się na kinie autorskim.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.