Azja Południowo-Wschodnia to raj, ale ma swoje wady

Mateusz Rąbalski
30.06.2020

Prawdopodobnie od dawna marzysz o tym, aby odwiedzić ten zachwycający region świata. Azja Południowo-Wschodnia bez wątpienia zachwyca pod względem pogody, przyrody, kuchni, miejsc do zwiedzania, ale przede wszystkim słynie z otwartych i gościnnych ludzi. Na tym niemalże perfekcyjnym wizerunku można znaleźć kilka rys. I właśnie o nich będzie ten poradnik. Sprawdź, jakie są największe wady Azji Południowo-Wschodniej z perspektywy turysty.

Tłumy!

Z tym niestety trzeba się liczyć. Niezależnie od tego, czy pojedziesz do Tajlandii, Indonezji, na Filipy czy do Malezji, wszędzie natkniesz się na nieprzebrane tłumy turystów. Nie wierz też w to, że da się jeszcze znaleźć miejsca niedotknięte masową turystyką – nawet do niedawna zamknięta dla świata Kambodża już przeżywa swój szczyt popularności, a za chwilę to samo nastąpi w Birmie.

Monsun

Do Azji Południowo-Wschodniej najlepiej jest jechać w czasie tamtejszej pory suchej, która na przeważającej części tego obszaru przypada w okresie polskiej zimy. Jeśli natomiast możesz sobie pozwolić na urlop jedynie w wakacje, to postaw na Indonezję. W Tajlandii, Malezji czy na Sri Lance będzie szaleć monsun, co oznacza ulewne deszcze i nieznośną duchotę.

Chaos

Jeśli lubisz porządek i wszystko zawsze robisz na czas, to w Azji Południowo-Wschodniej przeżyjesz niemały szok. Tamtejsze kraje sprawiają wrażenie, jakby społeczeństwa same nimi rządziły. Panuje ogromny chaos, choć trzeba przyznać, że lokalni mieszkańcy doskonale się w nim odnajdują. Zauważysz to na drogach – niesamowicie przepełnionych, a mimo to funkcjonujących całkiem sprawnie.

Naciągacze i naganiacze

Jest ich mnóstwo, zwłaszcza w okolicach największych atrakcji turystycznych. Nie każdy też ma w sobie na tyle asertywności, aby grzecznie i zdecydowanie odmówić. Poza tym naganiacze i naciągacze są na tyle sprytni, że potrafią wmówić turyście bardzo wiarygodnie brzmiącą historyjkę i np. wyłudzić od niego pieniądze za wstęp do miejsca, które wcale nie jest biletowane.

Olbrzymie kontrasty społeczne

To duży problem w tym regionie świata. Musisz się liczyć z tym, że wypoczywając w luksusowym hotelu i korzystając z uciech życia, dosłownie kilkadziesiąt metrów dalej zderzysz się z widokiem skrajnej biedy i wyzysku. Taka właśnie jest Azja Południowo-Wschodnia.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.