ZIEMIA ŁOWICKA

Andrzej Winnicki
13.11.2015

Mazowsze znane i nieznane

Oporów
Zamek i park  w Oporowie, siedziba rodu Oporowskich herbu Sulima, usytuowane są wyjątkowo malowniczo. To jeden z niewielu w Polsce tego typu obiektów – mało znany, a godny odwiedzenia. Średniowieczna gotycka twierdza rycerska zajmuje teren na wyspie okolonej głęboką fosą i otoczonej rozległym starym parkiem. Wewnątrz obejrzeć można bogatą ekspozycję wnętrz dworskich.
Maurzyce
Skansen Wsi Łowickiej gromadzi zabytki budownictwa wiejskiego z terenu Księstwa Łowickiego, głównie architekturę drewnianą: wsie z XIX w i I poł. XX w. - owalnice, okólniki i ulicówki, wyposażone gospodarstwa z budynkami mieszkalnymi o konstrukcji zrębowej i sumikowo - łątkowej, drewniany kościół, szkołę wiejską, a także kapliczki, brogi i lamusy i ... współczesne koronczarki.
Nieborów
Barokowy Pałac Radziejowskich i Radziwiłłów otoczony parkiem francuskim, to jedna z najciekawszych i najpiękniejszych rezydencji magnackich na terenie Polski. Od 1774  Michał Hieronim Radziwiłł zgromadził tam kolekcję obrazów mistrzów europejskich, tysiące rycin, księgozbiór starodruków (od XVI wieku), meble polskie, angielskie i francuskie, zbiory sztuki zdobniczej. We wnętrzach pałacowych zobaczymy też słynną Głowę Niobe. W 1881 Michał Piotr Radziwiłł założył manufakturę majoliki artystycznej, prezentowanej tam do dziś. Ostatnim właścicielem był książę Janusz Radziwiłł, senator Rzeczypospolitej.
Arkadia
Park romantycznej księżnej Heleny Radziwiłłowej utrzymany w stylu angielskim, z licznymi dekoracjami architektonicznym i plenerowymi, jest jednym z najpiękniejszych tego typu ogrodów nie tylko w Polsce, ale w Europie. A na Jego terenie m.in.: Zakątek Melancholii, Brama Czasu, Wyspa Ofiar, Domek Gotycki, Grota Sybilli, Gabinet Etruski,  Rzymski Akwedukt, Grobowiec Złudzeń.

Termin:   16 czerwca 2013 (niedziela)

Spotkanie grupy godz.: 8.00
Miejsce spotkania:   Żoliborz, przy „Amicusie”
(ul. Hozjusza, obok kościoła św. St. Kostki)
Powrót do Warszawy:   ok. 19.00


Zgłoszenia:  turystyka.poczta@onet.eu
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.
Szczegóły organizacyjne podajemy na adres mailowy podany w zgłoszeniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.