KRZYŻ, TOPÓR I UCHO IGIELNE

Piotr Kowalczyk
13.11.2015

Krzyż, Topór i Ucho Igielne, Długosz i Królowa Jadwiga

Terminy:  maj - czerwiec 2016, sobota lub niedziela
Dla grup min. 20-osobowych termin do uzgodnienia

Koszt: z Kartą Globtrotera: 130 zł
dla pozostałych osób: 140 zł

 

KRZYŻTOPÓR
Ruiny potężnego zamku w niewielkiej miejscowości Ujazd to jeden z najciekawszych w Polsce zabytków tego typu. Powstał on w XVII wieku dla znakomitego rodu Ossolińskich. Jego fundator niestety nie zdążył dokończyć budowy dzieła, mającego sławić ród. Splot dalszych nieszczęśliwych wydarzeń doprowadził do kolejnych zaniedbań i popadnięcia zamku w ruinę. Obecnie, systematycznie odbudowywany, nawet w swej niedokończonej postaci, nadal prezentuje się okazale i majestatycznie.
BARANÓW SANDOMIERSKI
Gdy Santi Gucci przebudowywał zamek w Baranowie dla świetnego rodu Leszczyńskich stworzył dzieło, które mogło konkurować z Wawelem. Do dziś zresztą obiekt ten nazywany jest "małym Wawelem". Obecnie w zamku mieści się muzeum wnętrz historycznych. Dzieje renowacji budowli obrazuje wystawa w podziemiach, gdzie umieszczono także niewielkie Muzeum Skarbów Ziemi (można tam zobaczyć naturalne bryły siarki) oraz kolekcję porcelany ćmielowskiej.
Kompleks pałacowo-parkowy pełni też funkcje hotelowe i restauracyjne.
SANDOMIERZ
W Sandomierzu, obejrzymy oczywiście Stare Miasto. Spośród ciekawostek zobaczymy między innymi: Collegium Gostomanium, Dom Długosza, katedrę, rynek, ratusz, „zakotwiczenie nieba”, Bramę Opatowską.
Na rynku sandomierskim, w miejscu zaopatrzonym w kawiarenki i knajpki, zrobimy krótką przerwę na odpoczynek i przekąskę i damy sobie też oczywiście trochę czasu na zakup pamiątek i sesje fotograficzne. 
Na zakończenie pobytu odbędziemy dość długi spacer trasą wąwozów: Ucho Igielne, kościół św. Jakuba, kościół dominikanów, Wąwóz Królowej Jadwigi. 
U podnóży zamku wrócimy na parking autokarowy, usytuowany  na nabrzeżu Wisły, skąd odjedziemy już w drogę powrotną do Warszawy.
Nie zapomnijcie aparatów fotograficznych - cała trasa obfituje w nadzwyczaj ciekawe tematy do zdjęć.  Sandomierz - rynek i Zakotwiczenie Niebaturystyka.wortale.net/pliki/Sandomierz%20-%20rynek.JPG" title="Sandomierz - rynek i Zakotwiczenie Nieba" width="160" /> Sandomierz - ucho igielne Sandomierz - Wąwóz Królowej Jadwigi Sandomierz - zamek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Koszt obejmuje:
przejazd autokarem turystycznym, realizację programu krajoznawczego, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz (w miarę możliwości) zwiedzanie obiektów z przewodnikiem, opiekę pilota na całej trasie, ubezpieczenie.

UWAGA:
kalkulacja kosztu dla ok. 25 osób. Wycieczka odbywa się przy minimum 15 uczestnikach - z dopłatą do kosztów transportu (ok. 20 zł). 

Spotkanie grupy: godz. 7.00
ul. Hozjusza 1, uliczka - placyk  przy "Amicusie" 
(Żoliborz, 100 m od Placu Wilsona, obok kościoła)
Towarowa, przy Muzeum Kolejnictwa: 7.15
Powrót: ok. 21.00
Jest możliwość dołączenia na trasie poza Warszawą. 
Dla grup - miejsce wyjazdu i powrotu - do uzgodnienia 

Zgłoszenia, informacje, rezerwacje 
na spotkaniach i dyżurach klubowych, spacerach warszawskich oraz mailowo
Opłata rezerwacyjna: min. 40 zł, dopłata: najpóźniej tydzień przed wyjazdem.


W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.
e-mail:  turystyka.poczta@onet.eu 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.