CIEKAWOSTKI ZIEMI RADOMSKIEJ

Mateusz Rąbalski
13.11.2015

Bliska i nieznana Ziemia Radomska

To kolejna eskapada Klubu Globtrotera w okolice Radomia. Na poprzedniej poznaliśmy malarstwo Jacka Malczewskiego w muzeum jego imienia w Radomiu i złożyliśmy wizytę w jednym z najsłynniejszych miast Polski - Wąchocku.
Tym razem zajmiemy się Gombrowiczem i Brandtem, a także ciekawostkami etnograficznymi regionu. 

Kolejny termin: czerwiec 2016 (niedziela)
Dla grupy min. 20-osobowej termin do uzgodnienia 

Koszt: z Kartą Globtrotera: 85 zł   //   dla pozostałych osób: 95 zł

W programie:

RADOM - skansen MUZEUM WSI RADOMSKIEJ
Na rozległym terenie na skraju Radomia rozłożył się malowniczy skansen, jeden z większych i ciekawszych w Polsce. Na powierzchni 30 hektarów ustawiono ponad 60 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego: chałupy, dwory, kościół, kuźnie, wiatraki i młyny; do tego ponad 16 000 eksponatów ruchomych, z kolekcjami pojazdów, maszyn rolniczych, uli i narzędzi pszczelarskich, naczyń miedzianych, tkanin i innych wyrobów sztuki ludowej.
OROŃSKO 
XIX-wieczny pałacyk znanego malarza Józefa Brandta i otaczający go park to nie tylko Cebtrum Współczesnej Rzeźby Polskiej. W pałacu urządzono muzeum wnętrz XIX-wiecznych, a po sąsiedzku ekspozycję wnętrz (część w plenerach parkowych, część w galerii pałacowej). 
WSOLA
W odrestaurowanym pałacyku nieopodal Radomia mieści się obecnie Muzeum Witolda Gombrowicza. W I połowie XX w.mieszkał tu brat pisarza - Jerzy, wraz z ze swą żoną Aleksandrą i córką Tereską. Witole Gombrowicz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie. Tu powstawał "Pamiętnik z okresu dojrzewania" oraz fragmenty"Ferdydurke". Ekspozycja stała dokumentuje życiorys pisarza, z podziałem na część polską, argentyńską i europejską. 
LEWICZYN
To jedna z mało znanych, a nadzwyczaj ciekawych osobliwości Mazowsza. Na niewielkim wzniesieniu usytuowany jest malowniczo zabytkowy, XVI-wieczny drewniany kościół. Z obiektem wiąże się też piękna legenda, jak to kościół budowano na przekór diabłu, z pomocą Matki Bożej.

Koszt obejmuje:
przejazd autokarem turystycznym, realizację programu krajoznawczego, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz (w miarę możliwości) zwiedzanie obiektów z przewodnikiem, opiekę pilota na całej trasie, ubezpieczenie.

UWAGA:
kalkulacja ceny dla ok. 40 osób. Wycieczka odbywa się przy minimum 20 uczestnikach - z dopłatą do kosztów transportu (ok. 15 zł). 

Spotkanie grupy: godz. 8.00
ul. Hozjusza 1, uliczka - placyk  przy "Amicusie" 
(Żoliborz, 100 m od Placu Wilsona, obok kościoła)
Powrót: ok. 20.00

Zgłoszenia, informacje, rezerwacje - 
na spotkaniach i dyżurach klubowych, spacerach warszawskich
oraz mailowo
Opłata rezerwacyjna: min. 30 zł, dopłata: najpóźniej tydzień przed wyjazdem.

 

                 e-mail:  turystyka.poczta@onet.eu                        

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie