WARSZAWA W OBIEKTYWIE (kolekcja albumów): Stara Gazownia Warszawska

Marek Szydełko
11.11.2015

Tereny Gazowni Warszawskiej zajmują obszar ok. 20 ha. Większość obiektów nie jest dostępna dla turystów, ale za to ten jedyny gmach, który można obejrzeć od środka - Muzeum Gazownictwa - posiada największe w Polsce zbiory eksponatów w swojej dziedzinie. Naprawdę jest tam co oglądać. Bez wątpienia jest to jeden z najciekawszych i najlepiej zorganizowanych obiektów muzealnych Warszawy.

Muzeum  Gazownictwa mieści się na Woli przy ul. Kasprzaka 25. Zlokalizowane jest na terenie Gazowni Warszawskiej, w dawnym budynku aparatowni i tłoczni gazu, która wiele lat temu służyła sprężaniu gazu i przesyłaniu go kolektorami do odbiorców. W 1856 Komitet Gazowy podpisał z Niemieckim Kontynentalnym Towarzystwem Gazowym w Dassau umowę koncesyjną na budowę gazowni. Wynikiem zawarcia umowy jako pierwsza była gazownia przy ul. Ludnej na Powiślu.W latach 1886-1888 zbudowano znacznie większą gazownię przy ul. Dworskiej (dziś Kasprzaka). Od 1892 znajdowała się przy niej fabryka chemiczna. W 1925 gazownia stała się własnością gminy m. st. Warszawy i od tego czasu nazywała się "Gazownia Miejska". Gazownia uległa zniszczeniu podczas wojny obronnej wrześniowej 1939, po czym została unieruchomiona. Odbudowano ją zaraz po wojnie i uruchomiono 25 czerwca 1945. W 1978 zakończono produkcję gazu powęglowego.


Poniżej prezentujemy tereny zewnętrzne Gazowni.
Na podstronach tej galerii możecie obejrzeć wnętrza MUZEUM - jego kolejne sale:  cz.I - stare dzieje i stare maszyny oraz cz.II - Ignacy Łukasiewicz, a także cz.III - ekspozycje w salonikach i cz.IV - koniec wieku XIX i wiek XX .

Jeśli chcecie obejrzeć to wszystko i dowiedzieć się więcej - wybierzcie się na zwiedzanie Starej Gazowni z Klubem Globtrotera - najbliższy termin wycieczki: 18 czerwca 2013r.  (więcej szczegółów >>> w programie wycieczki STARA GAZOWNIA).

Zdjęcia zostały wykonane w trakcie wycieczek KLUBU GLOBTROTERA za zgodą Dyrekcji Muzeum, za co składamy serdeczne podziękowania Dyrektorowi Zygmuntowi Marszałkowi.
 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie