Zwiedzimy Stocznię Gdańską z aplikacją mobilną

Mariusz Siwko
28.12.2015

Nowe technologie na dobre wkroczyły już do świata turystyki i są coraz chętniej wykorzystywane przez miasta. Tym tropem idzie także Gdańsk, który wspiera uruchomienie aplikacji mobilnej do zwiedzania Stoczni Gdańskiej. To nie będzie zwykły przewodnik, ale prawdziwa relacja po miejscu, którego praktycznie już nie ma.

Stocznia Gdańska dostępna z poziomu smartfona

Aplikacja powstaje przy udziale gdańskich seniorów, którzy pracowali w Stoczni Gdańskiej w latach jej świetności oraz pamiętają czasy strajku. Dzięki aplikacji każdy z nas będzie miał możliwość wysłuchania historii tego miejsca, głównie w kontekście zatrudnionych w stoczni kobiet.

Aplikacja jest przygotowywana w ramach głośnego projektu „Stocznia jest kobietą”. Zostaną w niej wykorzystane archiwalne zdjęcia, dokumenty oraz filmy. W ten sposób będziemy mogli zobaczyć budynki, których w stoczni już nie ma oraz przenieść się w czasy, gdy zakład był centrum wydarzeń polityczno-społecznych naszej części Europy.

Aplikacja zostanie też wzbogacona o wywiady z byłymi pracownikami stoczni. Ciekawostką ma być fakt, że główny akcent jest kładziony na kobiety, o których w kontekście wydarzeń stoczniowych mówi się mało lub wcale.

Prawdziwe świadectwo pracowników stoczni

Powstanie aplikacji mocno wspierają seniorzy i seniorki. Pomagają oni przy tworzeniu mapy faktów i szlaku zwiedzania zakładu. Niejako przy okazji starsi ludzie dowiedzą się, jak powstają nowoczesne narzędzia ułatwiające wędrówkę po atrakcjach turystycznych. Będą też zajęcia z obsługi tabletów czy smartfonów.

Celem twórców aplikacji jest zachowanie dziedzictwa stoczni i zarchiwizowanie często bezcennych wspomnień jej pracowników. Wywiady będą udostępniane w formie słuchowisk multimedialnych. Sama aplikacja ma mieć natomiast charakter mobilnego przewodnika. Będzie nas prowadzić po najważniejszych miejscach stoczni i zachęcać do zgłębiania historii tego miejsca, szczególnie byłych pracowników.

Aplikacja ma być gotowa na początku 2016 roku. Przewodnik i pliki ze słuchowiskami będziemy mogli pobrać za darmo ze strony internetowej www.art-eria.pl.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie