Zwiedzanie Gdańska śladem Sierpnia 80’ – świetny pomysł na promocję

Andrzej Winnicki
25.04.2015

Gdańsk to Solidarność i nikt nawet nie próbuje z tym skrótem myślowym walczyć. Miasto bardzo dobrze zarabia na legendzie Sierpnia 80’, w samym Gdańsku bez problemu znajdziemy oferty wycieczek śladami wydarzeń z czasów strajku robotników. Jedną z najciekawszych tego typu ofert sygnują ratuszowi urzędnicy odpowiedzialni za promocję.

Szlakiem strajku po historii najnowszej Gdańska

Gdańsk można zwiedzać na kilkanaście sposobów, ale od lat hitem są wycieczki szlakiem punktów najmocniej kojarzących się z wydarzeniami Sierpnia 80’. Turyści mają poczuć się niemal jak robotnicy, którzy właśnie wtedy rozpoczynali głośny w całej Europie strajk w stoczni, ostatecznie doprowadzając do sporej wyrwy w ustroju komunistycznym.

Twórcy i opiekunowie programu wycieczki zapewniają, że dokładnie poznamy historię rodzenia się Solidarności, poczujemy atmosferę tamtych dni i z nieco mniej oficjalnej strony przyjrzymy się wizerunkowi Lecha Wałęsy. Wszystko bowiem zaczyna się od słynnego skoku przez mur. Skakać oczywiście nie będziemy, ale z pewnością nie zabraknie innych atrakcji.

Zwiedzanie Gdańska śladem Wydarzeń Sierpniowych

Wycieczkę rozpoczynamy od Europejskiego Centrum Solidarności, które cały czas promuje się znakomitą wystawą „Drogi do Wolności”. Młodsi zwiedzający lub obcokrajowcy będą mogli zobaczyć m.in. transporter opancerzony SKOT i inne militarne pamiątki po tamtym mrocznym okresie.

Następnie udajemy się pod Pomnik Poległych Stoczniowców, jedno z najbardziej czczonych miejsc współczesnego Gdańska. Pomnik upamiętnia wydarzenia w stoczni w latach 1970 i 1980. Dziś jest częstym miejscem spotkań rocznicowych.

Kolejnym ważnym punktem na szlaku zwiedzania Gdańska śladem Solidarności jest słynna brama stoczniowa numer 2. To przez nią w grudniu 1970 roku wychodzili robotnicy, do których komunistyczne wojsko otworzyło ogień.

Po przejściu przez obarczoną tragiczną historią bramę dojdziemy do punktu, w którym rozpoczyna się właściwe zwiedzanie stoczni. Korzystamy przy tym z wygodnej podwózki Subiektywną Linią Autobusową. Po drodze autobus zatrzyma się jeszcze obok siedziby Instytutu Sztuki Wyspa.

Przed opuszczeniem stoczni warto wybrać się do budynku słynnej Sali BHP, w której obradowali stoczniowcy, a 31 sierpnia właśnie w tym miejscu zostały podpisane legendarne Porozumienia Sierpniowe.

Solidarność to nie tylko stocznia

Po opuszczeniu stoczni dalszy szlak zwiedzania wiedzie do kościoła św. Brygidy, który był centrum duchowym Solidarności. Drugim miejscem religijnego wsparcia dla robotników była oczywiście Bazylika Mariacka.

Na trasie nie można pominąć odwiedzin w budynku, gdzie mieściła się gdańska centrala SB. Zobaczymy też okoliczne mury, którym nowego znaczenia i blasku dodają współcześni, młodzi artyści.

Na zakończenie zwiedzania Gdańska szlakiem Solidarności odwiedzimy słynny Biały Domek (siedzibę władz wojewódzkim Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej do 1990 roku) oraz przejdziemy się na krótki spacer wokół akwenu, co pozwoli nam raz jeszcze rzucić okiem na oddaloną stocznię.

Piękna, historyczna wycieczka jest punktem obowiązkowym dla wszystkich, których pasjonuje najnowsza historia Polski i Europy. Bez spotykanych po drodze miejsc nie byłoby przecież współczesnego porządku politycznego i społecznego Starego Kontynentu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie