Zobacz Gdańsk z innej perspektywy

Mariusz Siwko
18.10.2015

Standardowe zwiedzanie jest nudne? Nic prostszego. Gdańsk można podziwiać z wielu perspektyw, nawet ze sporej wysokości. Wtedy prezentuje się równie ciekawie. Co ważne, nie musimy wcale inwestować z lot paralotnią – wystarczy, że odwiedzimy kilka wyjątkowych miejsc.  Przeczytajcie o nich.

Opływ Motławy z panoramą Gdańska

To miejsce szczególnie upodobali sobie miłośnicy gdańskich fortyfikacji. Na malowniczym Opływie Motławy znajdują się bowiem fortyfikacje ziemne – Bastion św. Gertrudy z kazamatami i Bastion Żubr, między którymi stoi Brama Nizinna z 1626 roku.

Dalej możemy obejrzeć pozostałości redut i bastionów obronnych Gdańska – Wilk, Wyskok, Miś, Dzik, Królik i Żbik. Zwiedzanie historycznych budowli umożliwiają powstałe chodniki i ścieżki rowerowe, dzięki którym fortyfikacje nabrały parkowego charakteru.

Sporo tu także terenów zielonych, nic więc dziwnego, że Opływ Motławy jest dość popularnym miejscem spacerowym wśród mieszkańców Gdańska. Z najwyższego wzniesienia, usytuowanego na wysokości 15 metrów, rozciąga się widok na piękną panoramę miasta. 

Muzeum Archeologiczne

Warto wybrać się również do Muzeum Archeologicznego przy ulicy Mariackiej. Mieści się ono w zabytkowym, szesnastowiecznym budynku nad brzegiem Motławy. Koniecznie trzeba wspiąć się na wieżę widokową, bo z wysokiego na 28 metrów punktu rozciąga się piękny widok na Motławę i panoramę Gdańska.

Po nacieszeniu oka wspaniałymi krajobrazami, warto także zajrzeć do samego muzeum, którego zbiory obejmują ponad 27 000 eksponatów archeologicznych, etnograficznych, numizmatycznych i przyrodniczych.

Bazylika Mariacka

Ta największa ceglana świątynia w Europie powstawała aż 159 lat. Jest długa na ponad 100 metrów i szeroka na niemal 70. Może pomieścić aż 20 tysięcy osób. W środku możemy podziwiać między innymi gotyckie ołtarze, a na zewnątrz ogromne wrażenie robi średniowieczny zegar astronomiczny.

Obok, w cieniu Bazyliki Mariackiej, znajduje się też piękna barokowa Kaplica Królewska, ufundowana przez króla Jana III Sobieskiego.

Bazylika ma także imponującą, 78 – metrową wieżę z płaskim dachem, która dumnie wznosi się nad Gdańskiem. Żeby wejść na samą górę i rozkoszować się wspaniałym widokiem trzeba pokonać aż 400 schodów. Trud jednak się opłaci, bo panorama miasta z tej perspektywy robi naprawdę duże wrażenie

Wzgórze Pachołek

To jeden z najpopularniejszych trójmiejskich punktów widokowych, znajdujący się w gdańskiej dzielnicy Oliwa, na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. 

Kiedyś nazywane było Górą Pachołek, a od końca XVIII wieku do 1945 r. - Wzgórzem Karola.

Pachołek wznosi się na wysokość 100 metrów i prowadzi do niego leśna ścieżka. Później trzeba jeszcze pokonać schody, by wejść na 15-metrową wieżę. Stąd już rozpościera się piękny widok na rezydencje Starej Oliwy a także panoramę Gdańska.

Latarnia Nowy Port

W naszym subiektywnym zestawieniu nie może oczywiście zabraknąć Latarni Morskiej, wszak jesteśmy nad morzem. Jedną z najpiękniejszych nad polskim Bałtykiem jest z pewnością Latarnia Nowy Port z 1894 roku, która przez 90 lat wskazywała statkom wejście do portu gdańskiego.

Latarnia przeszła do historii, gdy 1 września 1939 roku strzałami z niej, a później z pancernika "Schleswig-Holstein", Niemcy rozpoczęły II wojnę światową.

W 2004 roku latarnia została otwarta dla zwiedzających. Ze szczytu rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Port Gdański, Westerplatte i całą Zatokę Gdańską aż po Hel. W samej latarni można też podziwiać historyczne urządzenia optyczne i wystawę latarnictwa morskiego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie