Znasz Gdańsk? Poznaj miejsca, których nie znajdziesz na trasie standardowej wycieczki

Krzysztof Jagielski
14.03.2016

Gdańsk jest turystyczną mekką Pomorza, ale przecież chętnie wracają do niego też ci, którzy teoretycznie wszystko już w tym mieście widzieli. Teoretycznie, bo Gdańsk nadal kryje sporo fascynujących tajemnic, także dla fanów historii. Mamy dla Was propozycję zwiedzania miasta szlakiem alternatywnych atrakcji.

Stocznia – historia najnowsza na wyciągnięcie ręki

Stocznia gdańska odegrała gigantyczną rolę w historii Polski i całej Europy. Dziś jest w ruinie i raczej nie zachęca do jej odwiedzania, ale jeśli się zdecydujecie, czekać na Was będzie sporo miłych niespodzianek.

Oczywiście wszystkie przewodniki skierują Was na początek do sąsiadującego z główną bramą stoczni Europejskiego Centrum Solidarności. Jeśli nie macie ochoty na jego zwiedzanie, od razu kierujcie się na teren zakładu. Zaczniemy od słynnej Sali BHP, w której doszło do podpisania Porozumień Sierpniowych. Później jest jeszcze ciekawiej, głównie dla fanów industrialnej zabudowy. Na terenie stoczni działa też klub, w którym posłuchamy muzyki alternatywnej.

Stocznię można oczywiście zwiedzić także z przewodnikiem – jest to atrakcja bezpłatna.

Gdańskie murale atrakcją samą w sobie

Mało się o tym mówi, ale Gdańsk posiada jedną z największych w Europie kolekcji malarstwa monumentalnego. Tzw. murale są przykładem nowoczesnej sztuki, która nadaje zupełnie nowego blasku często zniszczonym elewacjom czy obiektom.

Gdańsk znalazł się na liście słynnego The Huffington Post, który stworzył ranking miast najlepiej prezentujących sztukę uliczną.

Przede wszystkim warto odwiedzić gdańską Zaspę, gdzie znajdziemy kilkadziesiąt fantastycznych dzieł artystów, także o międzynarodowej renomie. Zwiedzamy samodzielnie, bez pośpiechu, ale możemy także zapisać się na spacer organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej.

Biskupia Górka i Dolne Miasto – zapomniane, ale odkrywane na nowo

Dwie gdańskie dzielnice przez lata cieszyły się złą sławą. To zaczyna się zmieniać dzięki inicjatywnie Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, którzy pokazują te miejsca turystom. Zachwycić nas może piękna panorama Głównego Miasta, statua Neptuna czy dawne fortyfikacje. To wszystko czeka na nas na Biskupiej Górce.

Na Dolnym Mieście z kolei mamy okazję podziwiać starą zajezdnię tramwajową, Królewską Fabrykę Karabinów oraz dawny Szpital NMP. Są to wszystko zabytki niezwykle ciekawe, a uroku dodaje im też fakt, że w zwiedzaniu nie będą nam przeszkadzać tłumy turystów.

Gdańsk ma wiele nieodkrytych tajemnic i miejsc, do których rzadko zaglądają nawet sami mieszkańcy. To doskonała okazja do pełniejszego poznania miasta, szczególnie dla tych znudzonych oficjalnymi przekazami przewodników.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.