UROCZYSKO i POLANA OPALEŃ
Chociaż Puszcza Kampinoska administracyjnie i geograficznie nie znajduje się na terenie Warszawy to jej bliskość sprawia, że warszawiacy traktują ją jako "las domowy", cel szybkich rekreacyjnych lub kondycyjnych wypadów weekendowych. Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego znajduje się 12 polan wypoczynkowych, wyznaczonych i urządzonych przez Dyrekcję KPN. Polana Opaleń to jedno z najrozleglejszych i najładniejszych miejsc tego typu w Kampinosie. To piękne miejsce rekreacyjno-piknikowe, położone jest niedaleko Warszawy, ok. 1,5 km od Wólki Węglowej. Polana oficjalnie nosi imię Honorowych Dawców Krwi, ale nikt chyba nie używa tej nazwy. Tradycyjna nazwa: Opaleń, wywodzi się od Uroczyska Opaleń, sąsiadującego z polaną. Uroczysko objęte jest ochroną jako rezerwat. Z Warszawy jest tam bardzo dobry, łatwy i szybki dojazd - ok. 20 minut, kilka przystanków autobusem linii 110 lub 701 z Żoliborza (w weekendy także 409).
Wokół polany prowadzi szlak dydaktyczny długości 3,5 km, z licznymi tablicami informującymi o florze, faunie i historii Puszczy Kampinoskiej. Do polany dochodzą też 2 puszczańskie turystyczne szlaki piesze i jeden rowerowy.
Otoczenie polany stanowi wysoki las mieszany, z dość gęstym poszyciem, z przewagą drzew liściastych (głównie kilkudziesięcioletnie brzozy i dęby). Toteż najpiękniej miejsce to wygląda jesienią. Warto jeszcze wspomnieć, że okolice Polany Opaleń to najwyżej położone tereny Puszczy Kampinoskiej - tu znajduje się najwyższy punkt Puszczy: 105,9 m n.p.m. Wokół polany ustawiono liczne mniejsze wiaty i jedną większą, mogącą pomieścić nawet kilkadziesiąt osób. Wszystkie wiaty wyposażone są w stoły i ławy. Polana Opaleń to jedno z miejsc w Puszczy, gdzie używanie otwartego ognia jest dopuszczane przez cały rok, oczywiście z wyłączeniem okresów szczególnego zagrożenia pożarowego. Przy największej wiacie urządzono duże miejsce na ognisko, z otoczonym kamieniami paleniskiem i ze sporym rusztem do grillowania. Można tu zorganizować piknik nawet dla całkiem dużej grupy, naturalnie po uzyskaniu zgody Dyrekcji KPN.
Oprócz wiat jest jeszcze duży, wydzielony plac zabaw dla dzieci z różnymi urządzeniami (huśtawki, zjeżdżalnia itp.). Pomyślano też o toalecie typu toy-toy (niestety tylko jedna i bez wody). Toteż w sezonie letnim polana jest miejscem rozmaitych imprez rodzinnych, zarówno prywatnych, jak też organizowanych przez miasto i dzielnicę, np. powoli tradycją staje się festyn rekreacyjno-sportowy z okazji Dnia Dziecka.
Jak już wyżej wspomniano Polana jest bardzo łatwo osiągalna komunikacyjnie z Warszawy. W jej pobliże dojechać można autobusami miejskimi, ale także samochodem. Zaledwie ok. 500 m. od polany, przy końcu drogi asfaltowanej, na obrzeżu Puszczy, usytuowano niewielki parking dla samochodów osobowych. Jest to jeden z 21 parkingów w obrębie Kampinoskiego Parku Narodowego.
Opaleń jest idealnym miejscem na odpoczynek, zakończenie rajdu czy zwykłego spaceru. Jej bliskie położenie w stosunku do miasta i zagospodarowanie rekreacyjno-piknikowe sprawiają, że jest bardzo popularna wśród warszawiaków. Nic dziwnego zatem, że latem i w pogodne, ciepłe weekendy w ciągu roku, po południu trudno znaleźć miejsce pod wiatą. Dlatego turystom traktującym wypad do Puszczy tradycyjnie - spacerowo, a Polanę Opaleń jako miejsce na niezbyt długi przystanek odpoczynkowy, zalecamy wybieranie się tam przed południem.