Z wizytą u Prezydenta: BELWEDER

Mateusz Rąbalski
12.11.2015

Jesienią 2015 ponownie zajrzymy w kuluary i w okolice Belwederu oraz wybierzemy się do willi Marszałka Piłsudskiego w Sulejówku.

BELWEDER
Zwiedzanie w Belwederze obejmuje parter i przyziemia.
Zobaczymy zatem m.in.:
obszerną wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu:
Ekspozycja liczy niemal 3 tys. pamiątek. Większość eksponatów przekazał warszawski kolekcjoner Janusz Ciborowski. Wśród nich można podziwiać portrety, karykatury Marszałka, a także medale z jego wizerunkiem, dyplomy i dokumenty.
salę Orderu Wojennego Virtuti Militari: Tu można poznać historię jednego z najstarszych nadawanych orderów wojskowych na świecie i najwyższego polskim wyróżnieniem przyznawanego za wyróżnienia na polu bitwy. Pierwszymi kawalerami orderu byli Książę Józef Poniatowski i Tadeusz Kościuszko.
Kaplicę Belwederską:
Kaplica powstała w 1990 roku, z inicjatywy prezydenta Lecha Wałęsy, w miejscu, gdzie modliła się księżna łowicka Joanna Grudzińska. Wnętrze zaprojektował Jerzy Kalina, a witraże wykonała pracownia Jerzego Owsiaka. Na ścianie z czarnego granitu wisi obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Stylizowany krzyż będący dziełem rzeźbiarki Zofii Wolskiej ufundowany został przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. W belwederskiej kaplicy w 1991 roku modlił się papież Jan Paweł II. Przy wejściu znajduje się tablica upamiętniająca tę wizytę.
W miarę możliwości obejrzymy także zrekonstruowany Gabinet Marszałka Piłsudskiego.
Urządzony jest w pomieszczeniu, gdzie w latach 1918-22 znajdowało się biuro Adiutantury Generalnej Naczelnego Wodza, a od 1926 r. był to pokój jadalny prywatnej części używanej przez rodzinę marszałka. W gabinecie, gdzie J. Piłsudski pracował, przyjmował oficerów, prowadził narady z dowódcami wojsk, znajdują się oryginalne meble: mahoniowe biurko, fotele i łóżko. Ściany gabinetu zdobią: ryngraf Matki Boskiej Ostrobramskiej, szable polskie, fotografie rodziców oraz portret żony Marszałka Aleksandry z córkami Wandą i Jadwigą, pędzla Blanki Mercére, z 1928 r.
Po salach Belwederu oprowadzać będzie nas profesjonalny przewodnik biura przewodnickiego.

Po zwiedzeniu Belwederu od wewnątrz zerkniemy na pałac także z różnych stron od zewnątrz - od strony Stawu Belwederskiego w Parku Łazienkowskim. A będąc już na miejscu przypomnimy sobie najważniejsze obiekty siedziby króla Poniatowskiego.

Uwaga! Bardzo ważne!
Belweder jest obiektem zamkniętym. Grupa wchodzi tam na specjalną przepustkę i musimy wcześniej przekazać ochronie obiektu pełną listę uczestników wraz z numerami PESEL, dlatego prosimy o podawanie ich przy zgłoszeniu. Osoby, których nie ma na liście uczestników nie są wpuszczane na teren obiektu.  Przy wejściu niezbędne są dowody osobiste.

Termin:    planowany termin -  II połowa listopada 2015                 
Czas zwiedzania Belwederu:  ok. 1,5  godz.


Spotkanie grupy:
Al. Ujazdowskie, przy pomniku Piłsudskiego, obok bocznego wejścia do Parku Łazienkowskiego

                            
Szczegóły dotyczące zwiedzania Milusina i Sulejówka - w oddzielnej informacji >>> MILUSIN - czyli z wizytą u Marszałka w Sulejówku


 
Zgłoszenia: na spotkaniach Klubu, spacerach warszawskich oraz mailowo
e-mail:  turystyka.poczta@onet.eu 

W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie