Wielu świeżo upieczonych rodziców rezygnuje z wakacji, ponieważ obawiają się, że mogą być one mało bezpieczne dla maluszka, a na pewno niekomfortowe dla nich samych. Wszystko jest jednak kwestią organizacji. Na pewno optymalnym rozwiązaniem będzie spędzenie wakacji z niemowlęciem w Polsce, na przykład nad morzem czy na Mazurach. Dlaczego jest to lepszy pomysł niż wakacje za granicą? Sprawdź te argumenty.
A to ogromna zaleta. Wybierając się na wakacje z tak małym dzieckiem rodzice powinni zawsze brać pod uwagę ryzyko, że w pewnym momencie trzeba będzie pilnie wrócić do domu – na przykład z powodu choroby. Polska jest na tyle małym krajem, że podróż nawet z jednego krańca na drugi zajmie do około 8-10 godzin (własnym autem), dlatego jest to dużo lepszy kierunek wakacyjny niż zagranica.
Maleństwo ma duże potrzeby w zakresie chociażby liczby ubranek na zmianę i wielu akcesoriów do pielęgnacji, które rodzice muszą mieć ze sobą. Zabranie ich na zagraniczne wakacje teoretycznie jest możliwe, natomiast na pewno będzie dość niewygodne. Lepiej jest więc spakować się do samochodu i ruszyć 200-400 kilometrów od domu, wybierając godzinę podróży w taki sposób, aby dziecko mogło przespać jej większą część.
To ogromna zaleta spędzenia wakacji z niemowlęciem w Polsce. Co prawda za granicą też są lekarze, natomiast porozumienie się z medykiem w obcym języku, a szczególnie w stresującej sytuacji, może być dość problematyczne. W kraju natomiast zawsze można w ostateczności wrócić do domu i odwiedzić z dzieckiem „swojego” pediatrę.
Maleńkie dzieci powinny być żywione przede wszystkim pokarmem mamy, jednak ona także musi coś jeść i pić. Zagraniczna kuchnia, szczególnie hotelowa, może jej nie sprzyjać i powodować, że problemy żołądkowo-jelitowe udzielą się również niemowlęciu. A to zawsze oznacza zepsuty urlop. Lepiej więc nie ryzykować.
Mamy tutaj na myśli chociażby pieluszki czy mleko zastępcze. Jeśli dziecko dobrze reaguje na konkretne produkty używane w domu, to nie będzie problemu z kupieniem ich także w np. nadmorskim kurorcie. Za granicą może być zupełnie inaczej, a nagła zmiana np. mleka wiąże się z bardzo dużym ryzykiem.