Urlop w Polsce: dlaczego warto postawić na agroturystykę?

Mariusz Siwko
20.05.2024

Kiedyś wyszydzana, dziś jest jedną z najmodniejszych form wypoczynku. Agroturystyka to bez wątpienia wielki hit w naszym kraju. Kolejne gospodarstwa powstają w błyskawicznym tempie, stając się alternatywą dla hoteli i prywatnych kwater. Jeśli planujesz urlop w Polsce, to weź pod uwagę właśnie agroturystykę. Dlaczego warto? Oto kilka argumentów.

Odpoczynek od zgiełku

Głównym powodem, dla którego agroturystyka przeżywa boom, jest potrzeba odpoczynku od wszechobecnego chaosu, zgiełku i szumu informacyjnego. Dla wielu osób wartością samą w sobie jest np. brak dostępu do Internetu czy słaby zasięg telefonii komórkowej. Gospodarstwa agroturystyczne często znajdują się na uboczu cywilizacji.

To się opłaca

Choć agroturystyki nie należy postrzegać, jako taniej formy urlopowania, to jednak wciąż jest to bardziej opłacalne rozwiązanie niż pobyty w hotelu czy na prywatnych kwaterach. Zwłaszcza, gdy w cenie mamy zagwarantowane nietuzinkowe atrakcje, jak możliwość kontaktu ze zwierzętami gospodarskimi, mini ZOO, pokazy pieczenia chleba, przygotowywania mięsiw czy wędzenia serów.

Ekologiczne, smaczne jedzenie

To wielki atut agroturystyki, zwłaszcza w czasach, gdy jemy coraz gorzej, a w sklepach króluje przetworzona żywność. W gospodarstwach agroturystycznych bardzo często można liczyć na produkty od gospodarzy lub lokalnych, ekologicznych producentów.

Odkrywanie mniej oczywistych kierunków

Większość gospodarstw agroturystycznych mieści się w tych regionach, które są omijane szerokim łukiem przez standardowego turystę. To m.in. ściana wschodnia, Bieszczady, Podlasie, Lubelszczyzna, Górny Śląsk, Jura Krakowsko-Częstochowska itd.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie