Ulica Mariacka – perła Gdańska

Maciej Piwowski
25.04.2015

Gdańsk jest miastem wyjątkowo hojnie obdarzonym przez cuda architektury. Można go zwiedzać praktycznie przez kilka dni i nie poczujemy przesytu. Jeśli jednak ktoś chciałby znaleźć lokalne perły historyczne „w pigułce”, powinien zdecydowanie wybrać się na spacer ulicą Mariacką. Czekają nas tam wyjątkowej klasy zabytki, mnóstwo miejsc dla spragnionych kultury oraz niezwykła atmosfera.

Historia na wyciągnięcie ręki

Ulica Mariacka bez wątpienia jest w ścisłej czołówce najpiękniejszych zakątków Gdańska. Swój początek ma tuż przy Bazylice Mariackiej i biegnie aż do średniowiecznej gotyckiej Bramy Mariackiej. Przygotujcie aparaty fotograficzne – będą Wam stale potrzebne!

Ulica Mariacka w Gdańsku jest doskonałym przykładem charakterystycznej dla tego miasta zabudowy i fantastycznego stylu wykańczania elewacji kamienic. Wystarczy lekko unieść głowę, aby dostrzec przepiękne zdobienia, rzygacze, fasady i elementy dekoracyjne, tak często wykorzystywane w dawnych wiekach przez bogatych gdańszczan.

Ulica Mariacka jest perłą na historycznym szlaku miasta, którą wykorzystywano w filmach (to tu kręcono sceny w „Stawce większej niż życie”) i do dziś stanowi ona arenę wielu wydarzeń kulturalnych czy społecznych. Prawdziwą dumą ulicy jest oczywiście Bazylika Mariacka, od której wiele grup turystycznych rozpoczyna zwiedzanie Gdańska.

Atrakcja dla turystów, oaza dla mieszkańców

Warto odnotować, że Mariacka jest jedyną ulicą w Gdańsku, która zachowała wszystkie swoje przedproża. To sprawia, że spacer wcale nie tak szerokim traktem jest niesamowitą przygodą, a każdy z nas może się tu poczuć jak mieszkaniec miasta z okresu chociażby średniowiecza czy renesansu. Całość pięknie wieńczy Brama Mariacka, jeden z najczęściej fotografowanych punktów na mapie Gdańska.

Oczywiście współcześnie ulica pełni rolę głównie turystyczną. Działa przy niej sporo galerii, sklepów z wysokiej jakości pamiątkami (głównie bursztynami), bez problemu znajdziemy odpowiadającą nam kawiarnię czy restaurację. Prawdziwe oblężenie ulica Mariacka przeżywa podczas lipcowego Jarmarku św. Dominika, kiedy każdego dnia odwiedzają ją tysiące turystów.

Poza sezonem turystycznym Mariacka jest urokliwym, spokojnym miejscem, które na niedzielne spacery chętnie wybierają sami mieszkańcy Gdańska. Rzadko zdarza się, aby tak historycznie naznaczona ulica mogła pełnić rolę schronienia przed pędem współczesnego, bardzo nowoczesnego miasta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.