TOP 5 najpiękniejszych zamków w Polsce – odwiedź je koniecznie!

Piotr Kowalczyk
27.12.2016

Polska jest piękna – to truizm, o którym bardzo często zapominamy. W pogoni za marzeniami o rajskich plażach i światowej klasy zabytkach nie dostrzegamy, jak wiele do zaoferowania ma nasz kraj. Jeśli chcesz poznać turystyczne perełki Polski, polecamy zacząć od zamków, z których nasz kraj słynie w całej Europie. Wybraliśmy 5 najpiękniejszych zamków w Polsce – odwiedź je przy najbliższej okazji!

  1. Zamek Książ – to jeden z najbardziej znanych zamków w naszym kraju, ale też w Środkowej Europie. Po latach restauracji nareszcie odzyskał dawny blask i dziś zachwyca swoim majestatem. To trzeci największy zamek w Polsce. Działa w nim muzeum, palmiarnia, hotel i stadnina koni. To idealne miejsce na weekend.
  2. Zamek w Malborku – nie być tam choć raz w życiu, to ogromna strata. Zamek w Malborku jest jednym z najważniejszych w Europie. Robi piorunujące wrażenie na zwiedzających, nie tylko świetnym zachowaniem, ale także ogromem. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem zajmuje minimum kilka godzin.
  3. Zamek Ogrodzieniec – słynny głównie z legendy o tym, że król Jan III Sobieski podczas stacjonowania pod Ogrodzieńcem miał pisać swoje słynne listy do Marysieńki. To największy zamek na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, znajduje się na Szlaku Orlich Gwiazd i zachwyca swoim wyglądem oraz aurą tajemniczości. Warto wiedzieć, że formalnie zamek znajduje się nie w Ogrodzieńcu, ale w miejscowości Podzamcze.
  4. Zamek Krzyżtopór – położona w Ujeździe monumentalna budowla jest jednym z najważniejszych zabytków w naszym kraju. Jej stan pozostawia wiele do życzenia, jednak zabiegi renowacyjne trwają i pozwoliły uratować ten unikat przed całkowitym zniszczeniem. Zamek jest silnie związany z rodziną Ossolińskich. To obowiązkowy punkt na mapie wycieczek po Polsce!
  5. Zamek Królewski w Chęcinach – z tym zamkiem związana jest pewna ciekawostka. Otóż w jego murach były kręcone sceny do filmu „Pan Wołodyjowski”. Zamek w Chęcinach jest jednym z najlepiej zachowanych w Polsce. Jego przepiękne położenie urzeknie każdego miłośnika przyrody i historii.

Oczywiście w Polsce jest o wiele więcej fantastycznych zamków, jednak czasami warto zjechać z utartego szlaku i odwiedzić te mniej znane, ale także piękne i majestatyczne. To gotowy plan na kolejną wycieczkę po naszym kraju.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie