TOP 5 atrakcji Karpacza – dla nich warto tam spędzić urlop

Piotr Kowalczyk
30.01.2017

Karpacz to jedna z najbardziej urokliwych, choć dziś już mocno skomercjalizowanych polskich miejscowości. Położony tuż przy granicy z Czechami, w województwie dolnośląskim, rzut beretem od Jeleniej Góry, jest prawdziwym rajem dla miłośników pieszych wędrówek, jazdy na nartach i aktywnego wypoczynku. Wbrew obiegowej opinii Karpacz ma wiele do zaoferowania nie tylko zimą. Poznaj 5 największych atrakcji Karpacza i przekonaj się, że warto tam spędzić najbliższy urlop.

  1. Śnieżka – jest jednym z symboli Karpacza, bo to właśnie z tego miasta startuje najpopularniejszy szlak na najwyższe wzniesienie Karkonoszy i Sudetów. Na wysokości 1602 m n.p.m można podziwiać fantastyczną panoramę Kotliny Jeleniogórskiej, „podglądać” Czechów, ale przede wszystkim zachwycić się karkonoską przyrodą. Na Śnieżce działa także obserwatorium meteorologiczne. Wejście na szczyt nie jest szczególnie wymagające, jednak na górze często panują niekorzystne warunki pogodowe. Przy dobrej pogodzie widoczność wynosi aż 200 kilometrów.
  2. Świątynia Wang – historia tego miejsca jest niesamowita. Pierwotnie świątynia została zbudowana w Norwegii w XII wieku, skąd w 1842 roku została przeniesiona do Karpacza. Jest to bez wątpienia jedna z największych, a na pewno najbardziej charakterystycznych atrakcji miasta. Świątynia jest znakomicie zachowana i przyciąga tłumy zwiedzających. Na pobliskim cmentarzu został pochowany m.in. wybitny polski dramaturg i poeta Tadeusz Różewicz.
  3. Wyciągi narciarskie – jest ich mnóstwo i regularnie powstają nowe. Karpacz to jedna z najpopularniejszych polskich miejscowości narciarskich, prawdziwa zimowa stolica Dolnego Śląska. Choć stoki nie imponują długością, to znakomicie sprawdzą się podczas nauki jazdy na nartach – szczególnie lubią je dzieci. Karpacz ma także jedną z najnowocześniejszych w kraju infrastruktur narciarskich.
  4. Zapora na Łomnicy – powstała pod koniec XIX wieku, aby nareszcie okiełznać bardzo niebezpieczną i wyrządzającą wiele szkód rzekę. Zapora nie imponuje może rozmiarami, ale bez wątpienia jest bardzo atrakcyjna dla osób, które nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziały. W pobliżu znajduje się restauracja, z której można podziwiać zatrzymywane masy wody.
  5. Muzeum zabawek – atrakcja nie tylko dla najmłodszych! Jest to jedno z najlepszych muzeów poświęconych zabawkom w Polsce, które zgromadziło największą w kraju kolekcję lalek. Dzieci na pewno będą zachwycone, a i dorośli z łezką w oku pooglądają misie podobne do tych, jakimi bawili się w dzieciństwie.

Karpacz to wręcz idealne miejsce na urlop lub krótki wypad dla naładowania baterii. Warto tutaj zajrzeć nie tylko zimą, ale też latem, gdy karkonoska pogoda zachwyca, a atrakcji wcale nie ubywa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.