Szybkie zwiedzanie Podlasia: co musisz zobaczyć?

Marek Szydełko
06.04.2021

Podlasie w ostatnich latach kojarzy się głównie z tym, że stało się bohaterem licznych internetowych memów (zobacz np. „okno życia na Podlasiu”). Nie zmienia to natomiast faktu, że mówimy tutaj o przepięknym regionie, który z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Jeśli masz wolny weekend i brak pomysłów na jego wykorzystanie, to wsiadaj w samochód i jedź na Podlasie. Sprawdź, co warto tam zobaczyć w tak krótkim czasie.

Szlak Tatarski

To coś dla fanów orientu, którzy chcą go zasmakować w Polsce. Podlasie to kraina, która od wieków jest zamieszkiwana przez Tatarów i ich potomków. Podlascy muzułmanie mają fascynującą kulturą, są niezwykle gościnni, a ich kuchnia zadowoli nawet wybredne podniebienia. Zwiedzanie warto zacząć od Sokółki i Krynka.

Supraśl

Perła Podlasia i miasto, które po prostu trzeba zobaczyć, nawet tylko przejazdem. W Supraślu pierwsze kroki najlepiej skierować do Muzeum Ikon, które zgromadziło arcydzieła sztuki sakralnej – niektóre ikony pochodzą z XVII wieku. Bardzo dobrym pomysłem będzie też wybranie się do Teatru Wierszalin, który znajduje się w budynku z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Nie zapominamy również o odwiedzeniu Domu Tkaczy z pierwszej połowy XIX wieku oraz klasztoru prawosławnego z końca XV wieku.

Kraina Otwartych Okiennic

Jedna z największych atrakcji Podlasia. Krainą Otwartych Okiennic określa się wsie Ciełuszek, Pawłów, Kaniuk, Ryboł oraz Plosek. Słyną one z tego, że znajdują się w nich zabytkowe chaty z fantastycznie zdobionymi okiennicami i frontami. Nie znajdziesz takich nigdzie indziej w Polsce, a pewnie też w Europie.

Tykocin

Weekendowe zwiedzanie Podlasia warto zakończyć w Tykocinie. Z tym miejscem wiążę się legenda o wielkiej miłości Zygmunta Augusta. Koniecznie zajrzyj na pięknie odrestaurowany Zamek w Tykocinie (działa tutaj dobra restauracja serwująca m.in. słynny ser koryciński) oraz przespaceruj się dzielnicą żydowską, nad którą góruje unikalna w skali całego kraju zabytkowa synagoga. Spacer ulicami przepięknie położonego nad Narwią Tykocina będzie idealnym zwieńczeniem tego intensywnego weekendu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie