ŚWIDNICA. Piastowski gród z ewangelicką tradycją

Mateusz Rąbalski
12.11.2015

Świdnica to drugie, po Wrocławiu, miasto Dolnego Śląska i Polski, które najmniej ucierpiało podczas II wojny światowej.  Nic zatem dziwnego, że obfituje w zabytki i to zachowane w doskonałym stanie. Staromiejskie uliczki miejscami zmieniły swój historyczny charakter, ale i tak świdnicki rynek sprawia wrażenie kopii rynku wrocławskiego.

Najcenniejszymi obiektami miasta są dwa wspaniałe architektonicznie kościoły: katedra pw. św.Stanisława i św. Wacława (ze 103 metrową wieżą, najwyższą kościelną wieżą Śląska) i kościół ewangelicki - tzw. (Kościół Pokoju, jeden z trzech "kościołów pokoju" zbudowanych na terenie Śląska).

To oczywiście nie jedyne miejsca warte odwiedzenia w Świdnicy. Koniecznie trzeba zajrzeć na rynek, na którym czekają nas "pomnikowe" niespodzianki. Na ławeczce przy ratuszu przysiąść można się do XVII-wiecznej pani astronom Marii Kunicy, a kilka kroków dalej - prawie na środku rynku zobaczymy zaklęty w kamień automobil z epoki PRL-u - granitowego fiata125p.

Zapraszamy do wirtualnej wycieczki po tym ciekawym mieście.
Album  Świdnica - wizytówka Dolnego Śląska jest efektem zupełnie realnej wycieczki KLUBU GLOBTROTERA, która odbyła się w październiku 2014 roku pod hasłem SKARBY ZIEMI ŚLĄSKIEJ, z której relacje pojawiąją się w kolejnych artykułach w dziale POLSKA i reportażach w FOTOGALERIACH , także oczywiście w dziale polskim.

Można tam już zobaczyć pierwsze z opracowanych albumów z Dolnego Śląska, w cyklu
ŚLĄSK - SKARBY ZIEMI ŚLĄSKIEJ .

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.