Spokojne miejsca w Polsce, które warto polecić uchodźcom z Ukrainy

Mariusz Siwko
25.04.2022

Wielu z nas przygarnęło pod swój dach lub zaproponowało inną formę pomocy tysiącom ukraińskich rodzin przepędzonych ze swojego kraju przez wojska rosyjskie. To dla tych ludzi ogromna trauma, zwłaszcza dla dzieci, które podwójnie cierpią psychiczne z powodu niepewności, strachu i przebywania w zupełnie obcym środowisku. Możemy zrobić wiele, aby nieco ułatwić im adaptację w naszym kraju. Dobrym pomysłem jest np. zaproponowanie uchodźcom z Ukrainy krótkiego wypoczynku w spokojnych, urokliwych zakątkach Polski. Oto najlepsze propozycje.

Bory Tucholskie

Jeden z najlepszych wyborów w kategorii spokojnych kierunków turystycznych. Bory Tucholskie nie są tak oblegane jak wybrzeże Morza Bałtyckiego czy Tatry, co w tym trudnym czasie na pewno jest ogromnym atutem dla wymęczonych wojną i ucieczką Ukraińców. Kraina ta ma do zaoferowania przepiękne jeziora, lasy oraz zapewnia wiele form aktywnego spędzania wolnego czasu.

Pojezierze Brodnickie

Kompletnie zapomniane, omijane przez tysiące turystów zmierzających na Mazury, tymczasem wcale nie mniej urokliwe. Pojezierze Brodnickie to świetny wybór nie tylko z uwagi na naturalne piękno krainy, ale też dogodny dojazd z praktycznie każdego zakątka Polski oraz wciąż rozsądne ceny.

Dolny Śląsk

To świetna propozycja dla ukraińskich rodzin, które chcą też trochę pozwiedzać i lepiej poznać historię naszego kraju. Pod tym względem Dolny Śląsk jest prawdziwym rajem, a przy tym w sezonie wiosennym i letnim nie jest tak oblegany jak inne regiony Polski.

Kaszuby

Naturalna propozycja, która łączy w sobie zarówno ciszę i spokój, jak i bliskość Morza Bałtyckiego, co może stanowić dużą atrakcję zwłaszcza dla ukraińskich dzieci. Wypoczynek na Kaszubach można i warto połączyć ze zwiedzaniem przepięknego Gdańska.

Małopolska

Z akcentem na regiony oddalone od Zakopanego, które jest bardzo gwarne, a w dodatku wciąż szalenie popularne wśród rosyjskich turystów. Ukraińskim uchodźcom warto zaproponować np. wizytę w kopalni soli w Wieliczce czy w Ojcowskim Parku Narodowym.

Zauważ, że wszystkie te kierunki łączy fakt, iż znajdują się one w znacznej odległości od wschodnich granic naszego kraju, co stanowi dodatkowy atut z punktu widzenia Ukraińców przerażonych wizją ekspansji rosyjskiej agresji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie