Sancta Piva?! A cóż to za święta?!
Opowieść, z której wywodzą się te słowa sięga zamierzchłej przeszłości, a wiąże się z nią ni mniej ni więcej tylko ...
BROWAR WARKA
Obecnie mamy do dyspozycji taką gamę chmielowych napojów, że prawie każdy może wybrać coś dla siebie: jasne, ciemne, wytrawne, słodkie, karmelowe, owocowe, alkoholowe, bezalkoholowe. Piwo to w dzisiejszych czasach jeden z najpopularniejszych napojów w Polsce i w Europie. Awansowało społecznie i trafiło do najbardziej wykwintnych restauracji. Nic też w tym dziwnego. Gdy zajrzy się do historii tego napoju, okaże się, że już w XV wieku pojawiał się on w Polsce na książęcych i królewskich stołach, a dzieje i tradycje jego warzenia sięgają czasów starożytnego Egiptu.
Obecnie mamy kilkadziesiąt gatunków i kilkadziesiąt warzelni w Polsce. Browar Warka, należący obecnie do Grupy Żywiec, to jeden z największych w tej branży.
To potężny obiekt, z długą historią i tradycjami. W obecnej formie powstał w 1975 roku. Tradycja przetwórstwa warzyw i owoców oraz warzenia piwa ma jednak w Warce o wiele dłuższą historię.
>Warka to jedyne piwo o prawdziwej piwnej nazwie: „warka” to w słowniku piwowarów porcja piwa uzyskana z jednego warzenia.
>Początki warzenia piwa w Warce sięgają połowy XV wieku. W 1478 roku, dzięki przywilejowi nadanemu przez księcia mazowieckiego Bolesława IV, piwowarzy wareccy uzyskali wyłączność na dostawy na dwór książęcy i sprzedaż piwa w piwnicy warszawskiego ratusza. W tym czasie warzeniem tego trunku zajmowało się tu 30 piwowarów.
Budowę obecnego browaru rozpoczęto w 1973r. Dwa lata później pierwsza partia "Warki" trafiła na stoły konsumentów. Przez pierwszy rok swego istnienia browar w Warce był częścią Zakładów Piwowarskich w Warszawie. Piwa z Browaru w Warce szybko zyskały wiernych fanów. Najsłynniejsza z nich – wspomniana Warka – to klasyczny lager, który swój aromat zawdzięcza starannie pielęgnowanemu chmielowi, kunsztowi chmielarzy oraz pasji piwowarów.
>W roku 1976 nastąpiło oficjalne utworzenie Zakładów Piwowarskich w Warce. W roku1994 browar pozyskał inwestora strategicznego - firmę Heineken, który wsparł midernizację przedsiębiorstwa.
>W roku 1998 padł pierwszy rekord: sprzedaż przekroczyła 1 milion hektolitrów piwa.Zaledwie rok później padł kolejny rekord − warecki browar, będący już wówczas własnością Browarów w Żywcu, sprzedał 1,5 miliona hektolitrów piwa i awansował do pierwszej piątki krajowych browarów.
>W roku 2004 nastąpiło połączenie ze spółką Grupa Żywiec i kolejny już proces ich modernizacji. Zdolności produkcyjne browaru zwiększyły się z 2 do 3,5 milionów hektolitrów piwa rocznie, a Warka stała się drugim co do wielkości browarem w Grupie Żywiec.
>Taka skala działalności zobowiązuje, także do aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności. Warecki browar znany jest ze swojej działalności charytatywnej. Pracownicy browaru włożyli wiele serca i energii w pomoc gminom dotkniętym tragedią powodzi w 2010 roku. Dzięki ich pracy udało się wyremontować domy mieszkańców Zarudek oraz Zastawia Polanowskiego. Browar ufundował też dwie sztuczne nerki i główny serwer dla szpitala wojewódzkiego w Radomiu oraz sprzęt reanimacyjny dla stacji pogotowia ratunkowego w Warce, wyposażył wozy ratownictwa chemicznego dla lokalnej i powiatowej straży pożarnej. Browar w Warce wspiera działalność Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce i od lat sponsoruje wydarzenia kulturalne, rozrywkowe i sportowe.
>Jest to również jedyna w Polsce marka piwa, która posiada sieć własnych pubów.
Warka jest także sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski - od sierpnia 2010 r.
>… … … … …
>Jeżeli zaciekawił Was temat Warki możecie dowiedzieć się już niebawem na kolejnym wypadzie KLUBU GLOBTROTERA na Mazowsze.
>Miasto, browar WARKA, pałacyk i Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Winiarach, a także ciekawostki okolic Warki to tematyka wyjazdu 16 i 17 października.
Więcej - w dziale KLUB GLOBTROTERA - POLSKA ZNANA I NIEZNANA -- czyli KLUBU GLOBTROTERA wędrówki po Ziemi Ojczystej; informacje szczegółowe o wyjeździe do Warki i zwiedzaniu browaru oraz miasta znajdziecie tu >>> SANCTA PIVA DI WARKA.
… … … … …
>Ach!
>Winniśmy jeszcze Czytelnikowi wyjaśnienie zaskakującego początku tego artykułu.
>Z piwem Warka związana jest legenda dotycząca nuncjusza papieskiego Hipolita Aldobrandiniego, późniejszego papieża Klemensa VIII. Przebywając w Polsce bardzo zasmakował w wareckim piwie. Twierdził iż, „było wyborne, szczypiące, z koloru i smaku do wina podobne”. Po powrocie do Rzymu poważnie zachorował. Gdy na łożu boleści wyszeptał "...sancta piva di Polonia... sancta biera di Warka...", obecni przy nim duchowni, sądząc, że chodzi o jakąś nieznaną świętą, zaczęli się modlić: "Santa Piva ora pro nobis" ("Święta Pivo, módl się za nami"). Chory, słysząc to, wybuchnął śmiechem. W rezultacie wrzód, z powodu którego cierpiał, pękł i Aldobrandini zaczął zdrowieć.