Polska to świetny kierunek na city break dla zagranicznych turystów. Co ich przyciąga?

Mariusz Siwko
08.11.2021

City breaki, czyli krótkie, najczęściej weekendowe pobyty, są turystyczną wizytówką naszego kraju. Badania pokazują, że większość zagranicznych gości odwiedza Polskę właśnie na kilka dni, wykorzystując je do intensywnego zwiedzania. Dlaczego Polska jest tak popularnym kierunkiem na city break? Co w głównej mierze przyciąga zagranicznych turystów? Sprawdź to w naszym poradniku.

Bardzo dobre połączenia lotnicze

Do Polski można się dostać szybko, łatwo i niedrogo z praktycznie każdego europejskiego kraju. Rozwinięta sieć połączeń lotniczych jest niewątpliwym atutem z punktu widzenia zagranicznych turystów. Zwłaszcza, że lotniska regionalne są zlokalizowane w najatrakcyjniejszych miastach lub w pobliżu najbardziej interesujących regionów, chociażby w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie, Poznaniu czy Lublinie.

Atrakcyjne miasta

To właśnie architektura miejska jest jednym z najsilniejszych magnesów przyciągających zagranicznych turystów. Statystyki pokazują, że odwiedzają oni przede wszystkim największe miasta w naszym kraju, co nie dziwi, gdy weźmiemy pod uwagę zaledwie kilkudniowy czas pobytu. Takie miasta, jak Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Toruń są perełkami europejskiej klasy, spokojnie mogącymi konkurować z ofertą Niemiec, Skandynawii czy nawet Francji – najpopularniejszego przecież kierunku turystycznego w Europie.

Wciąż konkurencyjne ceny

Polska nie jest krajem tanim, natomiast na tle państw Europy Zachodniej wciąż wypada korzystnie. Zagraniczni turyści również liczą się z pieniędzmi, dlatego chętnie wybierają nasz kraj na weekendowy city break, ponieważ wiedzą, że nie zrujnuje ich to finansowo.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Z tym argumentem trudno jest dyskutować. Polska to jeden z najbezpieczniejszych krajów w Unii Europejskiej, zarówno jeśli chodzi o poziom przestępczości pospolitej, jak i akty terroru, które w naszym państwie praktycznie nie występują. To ważna kwestia dla sporej grupy zagranicznych turystów, którzy z tego powodu np. stopniowo odwracają się od Francji, Włoch czy Hiszpanii.

Dobra baza hotelowa i gastronomiczna

Pod tym względem absolutnie nie mamy się czego wstydzić. Stan bazy hotelowej i gastronomicznej w naszym kraju jest już na dobrym europejskim poziomie. Co ważne, jest ona na tyle zróżnicowana, że zagraniczni turyści zawsze są w stanie znaleźć coś na swoją kieszeń – od luksusowych hoteli znanych sieci, przez tańsze pensjonaty, aż po hostele dla backpackerów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie