Podwójne wotum. Figura Matki Boskiej Passawskiej

Mariusz Siwko
05.11.2015

FIGURA MATKI BOSKIEJ PASSAWSKIEJ NA KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU

Obok tej figury wiele osób przechodzi nie zauważając jej lub nie zwracając na nią uwagi, mimo iż stoi w miejscu bardzo eksponowanym - nieopodal Placu Zamkowego i kościoła św. Anny, na początku Krakowskiego Przedmieścia. A wiele ciekawego można o niej powiedzieć. 

Autorem rzeźby jest nie byle kto - Józef Szymon Belotti, nadworny architekt króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego i później Jana III Sobieskiego. Belotti pochodził z miejscowości Murano, w północnej Italii.  W Warszawie osiadł na stałe od 1660 r. Na tetenach, które otrzymał od króla,  wówczas jeszcze położonych pod Warszawą, wybudował swoją siedzibę, którą nazwał Murano. Nadana przez niego nazwa zachowała się do dziś w nieco zmienionej formie: jako nazwa rozległego osiedla Muranów.

Matka Boska Passawska i kolumna króla Zygmunta to najstarsze pomniki Warszawy, to niewielka figura usytuowana  na Krakowskim Przedmieściu, a dokładnie na Skwerze Hoovera, na wprost dawnego pałacu Kazanowskich (obecnie siedziba Caritasu). Rzeźba jest przestrzennym przedstawieniem Matki Boskiej Wspomożenia z obrazu Lucasa Cranacha Starszego namalowanego ok. 1540r. W 1650 r. arcyksiążę Ferdynand Karol podarował obraz Innsbruckowi (stolicy austriackiej prowincji Tyrol). Dzieło umieszczono w ówczesnym kościele parafialnym, obecnie katedrze św. Jakuba.

Warszawska barokowa figura stanęła na Krakowskim Przedmieściu w 1683 r, ale jej historia sięga nieco dalej. Otóż figura ta to wotum i to podwójne. Po wojnach ze Szwedami, w 1677 r. nawiedziła Warszawę epidemia czarnej ospy dziesiątkująca jej mieszkańców.  Wielu mających osób opuściło miasto, jeśli mogło sobie na to pozwolić. Belotti niestety nie mógł. Miał liczną rodzinę i nie miał gdzie wyjechać. Pozostał i złożył śluby Matce Boskiej, obiecując Jej wyrzeźbienie pięknej figury, jeżeli ocali jego rodzinę. Po przejściu zarazy i szczęśliwym przeżyciu rodziny Belotti rozpoczął pracę nad  rzeźbą. Miał jednak sporo ważnych zamówień i figura wciąż pozostawała niedokończona. Aż do roku1683. Wówczas to król Jan III powrócił zwycięsko spod Wiednia do Warszawy.  Sobieski uważał, że wielki udział w zwycięstwie nad niewiernymi miała Matka Boska. Pragnął więć złożyć Jej hołd. Figura była pod ręką, Belotti dokończył wówczas rzeźbę i ofiarował królowi. Król dar przyjął i polecił ustawić figurę jako posąg wotywny przy Kościele św. Anny - na Placu Bernardyńskim (obecnie początek Krakowskiego Przedmieścia). 

W roku1866, po wyburzeniu kamienic na tzw. Wąskim Krakowskim Przedmieściu została przeniesiona stamtąd w obecne miejsce. W 1905 r. dodano do niej ogrodzenie i latarnie, które przetrwały do czasów obecnych. W latach trzydziestych XX w. warszawska Matka Boska Passawska została ukoronowana.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie