Podróżowanie pociągiem po Polsce – argumenty za i przeciw

Krzysztof Jagielski
16.04.2021

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pociąg był podstawowym środkiem wakacyjnego transportu. Całe rodziny korzystały z połączeń kolejowych, by dostać się w góry, nad morze czy na Mazury. Dziś mamy znacznie większy wybór, chętniej korzystając z samochodu. Czy to oznacza, że pociąg nie sprawdza się do podróżowania po Polsce? Niekoniecznie. W naszym poradniku znajdziesz argumenty przemawiające za, jak i przeciw tej formie transportu.

Dlaczego warto podróżować pociągiem po Polsce?

Tutaj najważniejszym argumentem jest wygoda. Pociąg wypada pod tym względem zdecydowanie najlepiej. Możemy pojawić się na stacji na ostatnią chwilę, nie musimy przechodzić odprawy, a już podróżując mamy możliwość pospacerowania po wagonie czy wyciągnięcia nóg w przedziale. Tego nie zapewni nam ani autokar, ani samolot.

Zaletą jest też całkiem rozbudowana sieć połączeń kolejowych. Pociągiem jesteśmy w stanie dojechać we wszystkie atrakcyjne miejsca w kraju, choć niekoniecznie pod same drzwi, co trzeba mieć na uwadze planując wojaże po Polsce.

Warto również pochwalić dość atrakcyjne ceny biletów w niższych klasach oraz coraz lepszy stan taboru kolejowego. W wyremontowanych lub nowych wagonach bez problemu znajdziemy gniazdko elektryczne, coraz częściej można też liczyć na dostęp do bezprzewodowego Internetu.

Argumenty na NIE

Trudno uznać podróżowanie po Polsce pociągiem za opcję idealną. Ma ona kilka dość istotnych wad, które wymieniamy poniżej:

  • długi czas dojazdu (za wyjątkiem Pendolino),
  • wciąż jest wiele miejsc, do których nie dojedziemy pociągiem,
  • trafienie na wyremontowany i czysty przedział jest kwestią szczęścia,
  • dość wysokie ceny biletów w pierwszej klasie,
  • nigdy nie wiadomo, z kim przyjdzie nam podróżować w przedziale,
  • niepunktualność,
  • ryzyko utknięcia w szczerym polu, gdyby doszło do jakiejś awarii.

Czy zatem warto podróżować pociągiem po Polsce? To już każdy musi ocenić we własnym zakresie, biorąc pod uwagę przytoczone przez nas argumenty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie