Podróżowanie po Polsce samolotem – czy warto się na to zdecydować?

Jerzy Biernacki
27.05.2021

W Polsce działa kilkanaście mniejszych i większych portów lotniczych. Można więc poważnie zastanowić się nad tym, czy aby nie warto zaplanować sobie podróży po naszym kraju właśnie drogą powietrzną. Na taki krok decyduje się stosunkowo niewiele osób, znacznie chętniej wybieramy własny samochód, pociąg lub autokary. Nie warto jednak z góry odrzucać opcji samolotowej. Sprawdź zalety i wady tej formy podróżowania po Polsce.

Co przemawia za wybraniem samolotu?

Na pewno jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, szczególnie w sytuacji, gdy mamy do pokonania spory dystans. Na większości krajowych tras samolotowych podróż trwa nie więcej niż 1,5 godziny. Jeśli więc Ci się spieszy i nie lubisz spędzać wielu godzin za kółkiem samochodu, to opcja samolotowa jest godna rozważenia.

Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo. Choć wiele osób upatruje w lotach najbardziej ryzykowną formę podróżowania, to przeczą temu statystyki. W Polsce od wielu lat nie było przypadku katastrofy samolotu pasażerskiego, tymczasem każdego dnia na drogach giną dziesiątki osób. Statystycznie częściej dochodzi też do śmiertelnych wypadków kolejowych.

Inne zalety:

  • wygoda podróży,
  • atrakcyjne ceny, zwłaszcza wtedy, gdy uda się trafić na promocję.

Nie jest to idealne rozwiązanie

Podróżowanie samolotem po Polsce nie jest  popularne nie dlatego, że obawiamy się wysokich kosztów czy przywykliśmy do jazdy własnym samochodem. Główną przyczyną jest wciąż słabiutka siatka połączeń. Nie ma możliwości swobodnego przemieszczania się drogą powietrzną nawet pomiędzy miastami z portami lotniczymi.

Ogromną wadą tej formy podróżowania jest również to, że po wylądowaniu i tak musimy się jakoś dostać do miejsca docelowego – na przykład hotelu. Tutaj już potrzebna będzie taksówka czy wynajęcie samochodu, co podnosi koszt całej podróży.

Nie zapominajmy również o tym, że podróżowanie samolotem po Polsce w celach wakacyjnych nie jest takie proste. Brakuje portów położonych w bezpośredniej bliskości kurortów i innych atrakcyjnych turystycznie miejsc. Na przykład lądując w Krakowie wciąż mamy do pokonania ponad 100 kilometrów w drodze w rodzime Tatry.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie