Pizza w Gdańsku – lubię to!

Jerzy Biernacki
19.08.2016

Każde większe polskie miasto obfituje w całą masę lokali gastronomicznych reprezentujących kulinarnie niemal każdy zakątek świata. Kuchnia chińska, japońska, grecka, węgierska, francuska. Wymieniać tak można jeszcze długo. Jednak największą popularnością niezmiennie cieszy się kuchnia z południa Europy, z rejonów Morza Śródziemnego.

Kuchnię włoską pokochali Polacy. Świeże składniki, pachnące zioła, pasty i owoce morza. Jednak statystycznie ulubionym reprezentantem spośród dań kuchni włoskiej jest pizza. Gdańsk to świetny przykład miasta, które tętni życiem zarówno w sezonie wakacyjnym, jak i na co dzień, w czasie trwania roku akademickiego. Nieważne, czy w przerwie pomiędzy zwiedzaniem perełek pięknej architektury a wycieczką do oliwskiego Zoo, czy też pomiędzy zajęciami na uczelni lub w drodze powrotnej z pracy – wszystkich nas dopada głód. Swoje kroki skierujemy wówczas do ulubionej restauracji. W większości przypadków jest to pizzeria, na ogół taka, w której jako klienci widzimy, co się dzieje po drugiej stronie lady, w jaki sposób nasza pizza jest przyrządzana – jest to tzw. Pizza Theatre

Pizza w kulturze

Mimo iż pizza pochodzi z Włoch, a właściwie z Neapolu, w jej historię wplecione są również Stany Zjednoczone. To właśnie tam pizza otrzymała swoje drugie życie i stała się nieodłącznym elementem kultury oraz życia codziennego. Ta niezwykle charakterystyczna potrawa występowała w bardzo wielu kinowych przebojach – była ulubionym daniem „Wojowniczych żółwi ninja”, czy też tytułowego bohatera filmu „Kevin sam w domu”. Pojawiła się również w takich tytułach jak: „Gorączka sobotniej nocy”, „Powrót do przyszłości”, „System”, „Donnie Darko” czy też „Mystic Pizza”. Gdańszczanie z pewnością lubują się w historii kina i doskonale wiedzą, jaki rodzaj pizzy najchętniej jadł wspomniany już tytułowy Kevin. Jeśli nie, nic straconego – najbliższy seans już w grudniu!

Pizza na zdrowie

Jest to potrawa, która zaskarbiła sobie naszą sympatię z wielu powodów. Przede wszystkim – jest typowym daniem „na szybko”, lecz to nie oznacza, że jest ona kolejnym typowym fast-foodem! Chcąc ekspresowo zaspokoić swój głód, nie ryzykując przy tym konsekwencjami ze strony zdrowia, wybierz pizzę! Cały sekret tkwi w odpowiednio skomponowanych dodatkach. Jeśli zatem zdecydujesz się na pizzę przepełnioną tłustymi wędlinami, a w trakcie jej spożywania zużyjesz mnóstwo sosów – oczywiście, że będzie to niezdrowe. Jest jednak sposób na to, aby tego uniknąć. Postaw na warzywa! Niech na pizzy, którą wybierzesz, będą one w dominującej większości. Unikaj również nadmiernego spożywania ciężkich sosów – mała ilość naprawdę wystarczy, nie musisz polewać nim całego ciasta albo wybierz lekki sos na bazie świeżych pomidorów, czosnku i bazylii. Kolejny zdrowy trick – zamiast tradycyjnego żółtego sera wybierz ser mozzarella, który jest mniej tłusty, lecz wcale nie mniej smaczny.

Wszędobylska pizza

Kolejnym atutem pizzy jest fakt, że znajdziesz ją wszędzie! Jest to bowiem dominująca potrawa w wielu restauracjach oferujących również inne potrawy, nie tylko z zakresu kuchni włoskiej. Warto jednak wybrać się do tradycyjnej pizzerii, niekoniecznie rodem z Włoch, lecz również prosto zza oceanu, aby spróbować niepowtarzalnego smaku amerykańskiej pizzy. W Gdańsku wiele jest takich miejsc, lecz tylko jedno z nich łączy w sobie wszystkie opisane w niniejszym artykule cechy – Domino’s Pizza. Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.