PGE Arena Gdańsk najpiękniejszym stadionem w Polsce. Czy kogoś to dziwi?

Mateusz Rąbalski
20.12.2015

Nowy symbol Gdańska i Pomorza – bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że nim jest – zbiera kolejne laury. PGE Arena została uznana za najpiękniejszy stadion piłkarski w Polsce w rankingu portalu Infoarchitekta.pl. Gdański obiekt zdystansował nawet Stadion Narodowy w Warszawie. Fachowcy zwracali bowiem uwagę nie tylko na wygląd, ale też funkcjonalność obiektu.

Stadion, który stał się symbolem miasta

Euro 2012 było dla Polski ogromnym impulsem do rozwoju. Jednym z najbardziej widocznych efektów naszego zaangażowania są stadiony piłkarskie. Powstały zupełnie nowe areny, także w miastach, gdzie nie gościły piłkarskie reprezentacje. Każdy z tych obiektów robi wrażenie rozmachem, nowoczesną architekturą oraz pojemnością. W tym gronie jest jednak perełka – PGE Arena w Gdańsku.

Stadion przypomina wyglądem ogromny bursztyn (tak też został wykorzystany w niedawnej kampanii promującej Polskę). Specjaliści z branży architektonicznej przede wszystkim podkreślają, że obiekt został idealnie wpasowany w naturalne otoczenie, świetnie koresponduje z historią Gdańska i ją czytelnie uzupełnia. Nic dziwnego, że stadion praktycznie natychmiast po oddaniu do użytku stał się nowym symbolem miasta. Z architektonicznego punktu widzenia fachowcy najmocniej doceniają konstrukcję dachu i elewacji, nazywając ją dziełem sztuki.

Stadion, który imponował już na szkicach

PGE Arena (taką nazwę obiekt zyskał po podpisaniu umowy sponsorskiej, pierwotnie miał się nazywać Baltic Arena) została oddana do użytku 19 lipca 2011 roku – rok po terminie. Pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy polska reprezentacja rozegrała tu z Niemcami – padł remis 2 do 2.

Obiekt mieści ponad 43 tysiące osób. Zaprojektowała go znana pracownia architektoniczna Rhode-Kellermann-Wawrowsky z Dusseldorfu, która ma na swoim koncie podobne projekty realizowane w Gelsenkirchen czy Hanowerze. Gdański stadion bije jednak te wymienione na głowę, jest nowocześniejszy i zdecydowanie bardziej efektowny.

PGE Arena poza funkcją czysto piłkarską spełnia także bardzo istotną rolę poprawy wizerunku gdańskiej dzielnicy Letnica. Ten teren przez lata  był zaniedbany i nieco zapomniany przez władze miasta, co od początku budziło spore wątpliwości wykonawców. Brakowało dróg dojazdowych, teren musiał być wielokrotnie zagęszczany, tuż przed otwarciem obiektu wciąż realne były obawy o  komunikacyjne sparaliżowanie Letnicy z powodu słabej sieci drogowej. Na szczęście większość problemów udało się szybko rozwiązać i dziś stadion stanowi dla Gdańska prawdziwą dumę.

Co ważne, zarządca obiektu bardzo dobrze poradził sobie z rzeczywistością po Euro. Bardzo głośno mówiło się przecież o tym, że nowe obiekty po zakończeniu imprezy będą świecić pustkami, ponieważ w naszym kraju brakuje imprez mogących zapełnić potężne areny. Rzeczywiście, PGE Arena rzadko wypełnia się kompletem gości, ale władze miasta nie narzekają na poziom jej wykorzystania. Cyklicznie organizowane są tu koncerty, część stadionu jest też chętnie wynajmowana przez prywatne firmy, a nawet przyszłe małżeństwa, które organizują tu wesela.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie