Park Oliwski – jedno z najpiękniejszych miejsc w Gdańsku

Marek Szydełko
01.02.2016

Kto szuka w Gdańsku wytchnienia znajdzie je nie tylko na pięknych plażach, ale też w jednym z wielu tutejszych parków. Miejscem szczególnie wartym polecenia i znanym w całej Polsce jest Park Oliwski, zachwycający swoją przepiękną przyrodą.

Dębiński - Ojciec Parku

Historia Parku Oliwskiego jest bardzo długa i sięga XV wieku. Na początku był to niewielki przyklasztorny ogród założony przez cystersów. Rozkwit parku nastąpił wiele lat później, dzięki Jackowi Rybińskiemu - ostatniemu opatowi oliwskiego zgromadzenia, który  sprowadził do Oliwy wybitnego mistrza sztuki ogrodniczej - Kazimierza Dębińskiego.

Dębiński był bardzo znanym fachowcem, zaprojektował m. in. imponujący, jak na ówczesne czasy, ogród Izabeli Czartoryskiej – Lubomirskiej w Wilanowie. Nic więc dziwnego, że to właśnie jego poproszono o stworzenie wyjątkowego miejsca na mapie Gdańska. Ogrodnik wywiązał się z zadania znakomicie i urządził francuską część Parku.

Powstała tu m. in. Aleja Lipowa, z przepięknym szpalerem drzew i stawem umieszczonym na jego końcu. Wspólnie tworzyły wspaniałą iluzję, bo odnosiło się wrażenie, że staw łączy się z wodami odległej o kilka kilometrów Zatoki Gdańskiej. Przez wiele, wiele lat w tym miejscu nie sadzono żadnych roślin, by goście mogli podziwiać ten „Książęcy Widok”. Dziś jednak jest on zasłonięty i odległy Bałtyk można sobie tylko wyobrazić. 

Czasy powojenne

Podczas II wojny światowej Park został bardzo zniszczony, alejki były zdewastowane, a rośliny połamane. Po latach trudu udało się jednak przywrócić im dawny blask.  W 1956 roku Park Oliwski otrzymał imię Adama Mickiewicza, później został wpisany do rejestru ochrony zabytków przyrody, a w 1971 roku do rejestru zabytków Gdańska.

Park Oliwski to piękne, urzekające miejsce wprost stworzone do spacerów. Godzinami można tu podziwiać rzadko spotykane, bardzo cenne gatunki drzew i innych roślin, takie jak tulipanowiec, jodła kalifornijska, miłorząb japoński czy jałowiec chiński. Pośród pięknej przyrody mieszkają także kaczki, łabędzie, czy wiewiórki.

Miejsce, które warto w Parku odnaleźć, to tzw. grota szeptów, nazywana również Uszami Dionizosa. Dzięki niesamowitej akustyce, osoby znajdujące się w dwóch przeciwległych grotach, mogą rozmawiać ze sobą szeptem.

Ogród Botaniczny w Oliwie

W latach 50-tych w zabytkowym Parku został założony także Ogród Botaniczny. Na ponad 3 ha można podziwiać wielobarwne rośliny, kwiatowe dywany i dorodne drzewa. Wiosną park zdobią magnolie, a w kwietniu i maju ogród wygląda najpiękniej, m. in. dzięki  tysiącom kwitnących tulipanów.

Wszystkie rośliny opatrzone są specjalnymi tabliczkami, więc podczas spacerów możemy nie tylko podziwiać przyrodę, ale także poszerzać swoją wiedzę. 

Obok Ogrodu Botanicznego znajduje się też Palmiarnia ze sporą  kolekcją roślin egzotycznych. Powstała ona w budynku po XVIII – wiecznej oranżerii. Rosną tu kilkudziesięcioletnie bananowce, kaktusy, palmy a także olbrzymi figowiec. Dzięki przyjaznemu klimatowi, można się tu poczuć jak na egzotycznych wakacjach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie