Oryginalny pomysł na urlop? Pojedź w Świętokrzyskie!

Antoni Kwapisz
14.06.2021

Blisko połowa Polaków planuje spędzić tegoroczne wakacje w kraju. Tradycyjnie już królują takie kierunki, jak Bałtyk, Tatry i Mazury, jednak coraz więcej osób szuka dla siebie mniej oczywistych destynacji. Jedną z ciekawszych propozycji jest województwo świętokrzyskie. Ten region ma wiele do zaoferowania i będzie dobrym wyborem dla aktywnej rodziny czy pary.

Atrakcje Świętokrzyskiego

Województwo świętokrzyskie jest idealnym kierunkiem podróży dla osób, które nie lubią siedzieć w miejscu, ale preferują aktywny wypoczynek. Przede wszystkim ta propozycja przypadnie do gustu fanom zwiedzania, ponieważ cały region wyróżnia się pod względem liczby atrakcji. Ich lista jest bardzo długa, dlatego wymieńmy tylko te najważniejsze:

  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – nigdy nieukończona warownia, której budowa rozpoczęła się w XVII wieku, jest chyba najbardziej znaną świętokrzyską atrakcją. W sezonie wakacyjnym regularnie odbywają się tutaj różne imprezy dla dorosłych i dzieci. To znakomity wybór dla fanów historii i rycerstwa.
  • Sandomierz – bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, które po prostu trzeba zobaczyć. Polecamy szczególnie wizytę na sandomierskiej starówce oraz… pod nią (fantastyczny podziemny szlak).
  • Jaskinia Raj – grotołazi-amatorzy mają w Polsce spory wybór ciekawych jaskiń i do tej grupy trzeba zaliczyć Raj. Jaskinia ta znajduje się w okolicach Chęcin i jest jedną z największych atrakcji Świętokrzyskiego – co roku odwiedza ją około 100 tys. turystów. Co ważne, do zwiedzenia jaskini nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt.
  • Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni – znakomita atrakcja dla fanów etnografii i sztuki ludowej. To również bardzo dobra propozycja dla rodzin z dziećmi, które mogą podejrzeć, jak dawniej wyglądało życie na tradycyjnej wsi. Urokliwe, spokojne miejsce, w sam raz na spacer połączony z edukacją.
  • Świętokrzyski Park Narodowy – osoby aktywne nawet nie powinny się zastanawiać, czy warto spędzić cały dzień na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Góry Świętokrzyskie nie są szczególnie wymagające kondycyjnie. W parku można zobaczyć m.in. słynne gołoborza (według legendy są pozostałością po działaniach czarownic i diabłów próbujących zniszczyć klasztor na Świętym Krzyżu). Oczywiście można również zwiedzić sam klasztor – jest fantastycznie położony.
  • Rezerwat Skałki Piekło – jeden z symboli województwa, idealnie nadający się na całodzienny spacer. Szczególnie polecamy tę atrakcję Świętokrzyskiego osobom, które nie przepadają za tłumami, szukają ciszy, chcą kontemplować przyrodę i zrobić świetne zdjęcia.

Noclegi, czyli jaki hotel w Świętokrzyskim wybrać?  

Wakacje (lub weekendowy wypad) w tym regionie są ciekawą propozycją dla osób, które chcą zażyć odrobiny luksusu – i to w atrakcyjnej cenie. Świętokrzyskie hotele oferują bardzo wysoki standard pobytu, zapraszając do siebie nie tylko biznesmenów, ale również rodziny z dziećmi, singli, seniorów czy pary.

Region można odwiedzać o każdej porze roku – na przykład jesienią czy zimą, kiedy to każdy chętnie skorzysta z uroków SPA w Świętokrzyskim, pozwalając sobie na komfortową przerwę od codzienności. To bardzo dobry pomysł np. na weekend z przyjaciółkami czy romantyczny wyjazd we dwoje.

Jednym z najlepiej ocenianych hoteli w Świętokrzyskim jest czterogwiazdkowy Hotel Europa w Starachowicach – to idealny punkt wypadowy do zwiedzania wymienionych wcześniej atrakcji regionu. Pobyt można zarezerwować bezpośrednio na stronie https://europa-hotel.pl.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie