Olsztyn w pigułce - propozycja na weekend

Jerzy Biernacki
05.11.2015

>>Jeśli poszukujesz ciekawej propozycji na weekendowy wyjazd, Olsztyn jest miastem, które z pewnością spełni wszystkie Twoje oczekiwania! Położony w województwie warmińsko-mazurskim, na Pojezierzu Olsztyńskim przyciąga swoją atrakcyjnością historyczną i krajobrazową. Przez miasto przepływają rzeki Łyna, Wadąg oraz Kortówka. Od południa Olsztyn graniczy z malowniczą Puszczą Napiwodzko-Ramucką. W mieście zlokalizowanych jest 15 jezior (większość po części zachodniej Olsztyna). Powierzchnia aż 13 z nich przekracza 1 hektar. Specyficzny klimat Olsztyna ukształtowany został przez rzeźbę terenu, okoliczne lasy oraz jeziora - jest to klimat umiarkowany ciepły przejściowy.

 

/>


Największym oraz najgłębszym jeziorem w Olsztynie jest jezioro Ukiel (Krzywe), ma ono powierzchnię 412 hektarów. Nad jeziorem zorganizowane jest kąpielisko miejskie (nieopodal ulicy Jeziornej). Olsztyn jest zakątkiem bardzo atrakcyjnym i malowniczym także ze względu na dużą powierzchnię terenów zielonych. Lasy stanowią aż 21 proc. powierzchni Olsztyna (około 1800 hektarów). Ogromnym kompleksem leśnym jest >Las Miejski - miejsce służące zarówno turystom jak i mieszkańcom do celów rekreacyjnych. Osoby pragnące bliskiego kontaktu z naturą nie będą zawiedzione, bowiem w mieście istnieją liczne parki, a także dwa rezerwaty przyrody roślinności torfowej (Mszar i Redykajny). Corocznie w lecie organizowane są spływy kajakowe pod hasłem "Łyną przez Olsztyn". Początek spływu wyznaczony jest tuż pod zamkiem olsztyńskim. Na trzykilometrowej trasie pokonywać będziemy malowniczy przełom Łyny we wspomnianym Lesie Miejskim i zakończymy wyprawę w rozlewisku, gdzie łączą się ze sobą Łyna i Wadąg.

Przez Olsztyn przebiegają ciekawe szlaki turystyczne jak między innymi polska część Drogi św. Jakuba, Szlak Grunwaldzki, Szlak Kopernikowski, trasa Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego oraz Szlak Zamków Gotyckich. Przybywając do miasta nie sposób nie odwiedzić zabytkowego gotyckiego zamku kapituły warmińskiej, zwłaszcza, iż obecnie urządzone tam jest Muzeum Warmii i Mazur. Na uwagę zasługują liczne olsztyńskie kościoły jak między innymi neoromański kościół św. Józefa, kościół ewangelicko-augsburski, kościół św. Wawrzyńca. Spacerując po Olsztynie z pewnością natkniemy się również na pozostałości po murach obronnych.

Wybierając się na weekendowy wyjazd, warto zadbać także o miejsca noclegowe - na stronie >hotele na Mazurach www.andersgroup.pl> znajdziecie wysokiej klasy hotele, położone w różnych miejscach Warmii i Mazur. Dodatkowo ciekawie przygotowana oferta spa (>http://www.andersgroup.pl/pl/spa.html>) może być wspaniałym uzupełnieniem weekendowego wypoczynku zwłaszcza dla płci pięknej.

 

 

>Grzegorz Wiśniewski

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie