OCZYSZCZALNIA CZAJKA

Jerzy Biernacki
12.11.2015

WARSZAWSKIE CIEKAWOSTKI TECHNICZNE  
Tematyka ciekawostek technicznych Warszawy budzi duże zainteresowanie wśród Warszawiaków. Największą popularnością cieszą się „obiekty hydrologiczne”.
Nic dziwnego – z efektów ich pracy korzystamy codziennie.

Po wizytach wielu grup w Warszawskich Filtrach Lindleya i w Grubej Kaśce przyszedł

czas na kontynuację tematu. Przed nami: Oczyszczalnia Czajka.

Jakość i czystość wód opuszczających rzeką wielkie miasta od wielu lat stanowi problem, który wymusza rozwiązania kompleksowe. W wielu miejscach Europy Zachodniej budowę oczyszczalni ścieków planuje  się przed miastem – tak by wymusić na inżynierach i naukowcach projektujących obiekt jak najwyższą efektywność zastosowanych technologii.

Warszawska oczyszczalnia ścieków powstała w latach 70-tych XX wieku. Nazwę przyjęła od lokalizacji – mieści się na terenie Choszczówki, przy ulicy Czajki. 

Po 30 latach pracy, w związku z rozwojem stolicy, okazała się niewystarczająca.

W roku 2008 zdecydowano o jej przebudowie i modernizacji, zgodnie z aktualnymi normami i aktami prawnymi dotyczącymi jakości wody i utylizacji odpadów.

„Czajka” przeszła gruntowną modernizację i po otwarciu jej w marcu tego roku stanowi najnowocześniejszy zakład tego typu w Polsce i jeden z przodujących i nawet największych w Europie.

Obecnie obsługuje całą Warszawę, nie tylko najbliższe okolice. Trafiają do niej także wody z Wodociągu Wieliszew.

W unowocześnionej oczyszczalni rozwiązano nie tylko problem rekultywacji wody spływającej z naszych mieszkań, biur i zakładów. Opracowano też metodę zmniejszenia ilości i utylizacji odpadów pozostających po procesie oczyszczania ścieków – służą m.in. do produkcji biogazu, wykorzystywanego do wytwarzania energii elektrycznej i ogrzewania.

Teren oczyszczalni jest bardzo rozległy, przynajmniej dwukrotnie przekracza wielkością powierzchnię Filtrów Lindleya. Oczywiście nie wszystko uda nam się obejrzeć i nie wszędzie dotrzemy –  tym niemniej: przygotujcie się na długi spacer po terenach „Czajki” - około  2,5 godziny. 
Zwiedzanie odbywa się w dni robocze, w standardowych godzinach pracy. Niestety nie ma możliwości wizyty w "Czajce" w sobotę lub niedzielę.

Termin:    19 czerwca 2015, piątek

Spotkanie grupy: przy wejściu do Fortu Piontek, godz.: 8.30

Uwaga! Bardzo ważne!

Teren Oczyszczalni Czajka jest terenem zamkniętym i grupa wchodzi tam na specjalną przepustkę. Musimy wcześniej przekazać ochronie obiektu pełną listę uczestników wraz z numerami dokumentów, dlatego prosimy o podawanie ich przy zgłoszeniu. Osoby, których nie ma na liście uczestników nie są wpuszczane na teren obiektu. W zwiedzaniu grupowym uczestniczyć mogą tylko osoby pełnoletnie.

Koszt uczestnictwa (bilet wstępu + koszty organizacji grupy + obsługa przewodnicka poza terenem  Oczyszczalni Czajka )-
dla Klubowiczów z aktualną Kartą Globtrotera: 15 zł
dla pozostałych osób: 20 zł
Platność gotówką po potwierdzeniu zgłoszenia - na spotkaniach klubowych.


 
Zgłoszenia: na spotkaniach Klubu, spacerach warszawskich oraz mailowo
e-mail:  turystyka.poczta@onet.eu 

W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie