Nie stać Cię nawet na wakacje w Polsce? Sprawdź, jak zapewnić atrakcyjny czas dzieciom

Andrzej Winnicki
11.07.2022

Połowa Polaków deklaruje, że tegoroczne wakacji spędzi w domu i nigdzie nie wyjedzie. Głównym powodem są problemy finansowe. Szalejąca inflacja oraz gwałtownie rosnące raty kredytów biją po kieszeni miliony polskich gospodarstw domowych. Do tego dochodzi jeszcze drożyzna w kraju – wakacje w Polsce są dziś propozycją raczej dla osób zamożnych. Jeśli nie możesz sobie na nie pozwolić, to przynajmniej zadbaj o to, aby Twoje dziecko nie zanudziło się w domu w czasie wakacji. Oto kilka propozycji.

Poszukaj atrakcji w bezpośredniej okolicy

Na pewno znajdziesz jakieś ciekawe miejsca, które warto odwiedzić z dzieckiem – najlepiej w odległości wycieczki rowerowej, aby dodatkowo zaoszczędzić na drogim paliwie. W poszukiwaniu takich miejsc pomogą Ci lokalne przewodniki oraz portale turystyczne. Jesteśmy przekonani, że masz jeszcze wiele do odkrycia w bezpośredniej okolicy Twojego miejsca zamieszkania. Takie wypady nie nadszarpną też mocno domowego budżetu.

Sprawdź ofertę półkolonii

W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację finansową rodzin, samorządy są wyjątkowo aktywne w przygotowywaniu oferty półkolonii. Warto poszukać informacji w lokalnych mediach o propozycjach dla dzieci i młodzieży. Darmowe lub preferencyjne wejścia na baseny miejskie, półkolonie w ośrodkach kultury, wycieczki organizowane przez przewodników i pasjonatów historii – na pewno znajdziesz coś, co przypadnie do gustu Twojemu dziecku.

Postaw na kreatywne zajęcia w domu

W domu także może być ciekawie, ale pod warunkiem, że rodzice zaangażują się w kreatywne spędzanie wolnego czasu z dzieckiem. Może właśnie to jest ta długa wyczekiwana okazja, aby móc nadrobić zaległości w relacjach z pociechą? Odkurzcie tak lubiane planszówki, poszukaj w Internecie pomysłów na zajęcia plastyczne, postawcie również na aktywność na świeżym powietrzu.

Popytaj w szkole i domach kultury

Być może szkoła, do której uczęszcza Twoje dziecko, także organizuje półkolonie dla uczniów? Takie imprezy nie są drogie, a zwykle mają naprawdę fajny program, obejmujący m.in. zajęcia plastyczne, gry zespołowe, wyjścia do kina czy nawet wycieczki po okolicy.

Specjalną ofertę zajęć dla dzieci spędzających wakacje w domu mogą mieć również miejscowe domy kultury.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie