Najsłynniejsi gdańszczanie

Piotr Kowalczyk
14.07.2015

Gdańsk od zawsze miał szczęście do silnej reprezentacji. Miasto zamieszkiwali i zamieszkują osobistości, których głos ma znaczenie dla ogółu – czy to w świecie polityki czy kultury. Lista najsłynniejszych gdańszczan jest długa, bo każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy. Trudno było wybrać tych najwybitniejszych. Podjęliśmy jednak tę próbę.

Lech Wałęsa – żywy pomnik Gdańska

Nie można takiego przeglądu rozpocząć inaczej. Lech Wałęsa to najsłynniejszy w historii mieszkaniec Gdańska. Z miastem kojarzą go Polacy, a także obcokrajowcy. Od jego słynnego skoku przez mur rozpoczęła się w rewolucja, która dała nam współczesny porządek w Europie i na świecie. Wałęsa stał się symbolem walki z komunizmem. Został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, prezydentem Polski, a w 1997 roku docenił go także Gdańsk – Lech Wałęsa otrzyma tytuł Honorowego Obywatela. Został również odznaczony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.

Wałęsa po zakończeniu kadencji prezydenta wrócił do Gdańska i mieszka tu do dziś. Jest aktywnym komentatorem rzeczywistości politycznej. Słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi, które nie przysparzają mu zwolenników. Dla Gdańska to jednak postać bezcenna.

Arthur Schopenhauer

Niewiele osób wie, że słynny niemiecki filozof urodził się w Gdańsku i mieszkał tu przez 5 lat. W 1793 roku wyjechał wraz z rodzicami do Hamburga. Ten krótki epizod jest jednak dla miasta małym powodem do dumy. Schopenhauer jest bowiem zaliczany do grona najwybitniejszych filozofów nowoczesnej Europy.

Filozofia Schopenhauera oparta na skrajnym pesymizmie oraz dyskusji na temat faktycznej wolności jednostki trwale ukształtowała dyskurs naukowy w XIX wieku. Dokonania rodowitego gdańszczanina były także wielką inspiracją dla słynnego Fryderyka Nietzschego.

Gunter Grass

Niedawno zmarły niemiecki noblista jest jedną z najbardziej znanych na świecie osób urodzonych w Gdańsku. Młodość spędził we Wrzeszczu, chodząc m.in. do tamtejszych szkół. Później wyjechał do Niemiec, ale regularnie wracał do miasta, w którym przyszedł dna świat i które było scenerię jego najsłynniejszych powieści.

Gunter Grass w 1993 roku został Honorowym Obywatelem Gdańska, w 1999 roku otrzymał z kolei Literacką Nagrodę Nobla. Po jego przyznaniu się do służby w Waffen-SS chciano mu odebrać honorowe obywatelstwo, ale ostatecznie z tego pomysłu zrezygnowano.

Jan Heweliusz

To również jemu zawdzięczamy współczesny kształt astronomii. Najwybitniejszy naukowiec w historii Gdańska, który rozsławił miasto na świecie i zbudował tu pierwsze obserwatorium astronomiczne. Heweliusz był konstruktorem wielu nowatorskich przyrządów do obserwacji nieba, które w XVII wieku szokowały wręcz swoim zaawansowaniem.

Jan Heweliusz żył w Gdańsku do ostatnich dni. Jego grób i epitafium znajdują się w kościele św. Katarzyny.

Oczywiście Gdańsk był i jest małą ojczyzną wielu innych wybitnych osób. Kto wie, kogo będziemy w ten sposób wspominać np. za kolejnych 100 lat?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie