Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach

Mariusz Siwko
05.11.2015

Lokalizacja ekspozycji zoologicznych w Warszawie kojarzy się przede wszystkim z Ogrodem Zoologicznym. I bez wątpienia jest to największa "wystawa" zwierząt nie tylko w Warszawie, ale też na Mazowszu. Tematyce zoologicznej poświęcone są też ekspozycje w Muzeum i Instytucie Zoologii PAN przy ul. Wilczej oraz Muzeum Ewolucji PAN, mieszczące się w Pałacu Kultury i Nauki. Tam obejrzeć możemy fotografie i makiety.

Natomiast najbardziej popularny warszawski park - Łazienki - mało kto łączy z wystawą zoologiczną. A tymczasem na skraju parku – w dwóch niezbyt reprezentacyjnych, ale jednak zabytkowych budynkach - Koszarach Kantonistów i Stajni Kubickiego – mieści się Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Zajmują się ono gromadzeniem zabytków oraz popularyzacją wiedzy z zakresu tematyki przyrodniczej, łowieckiej i hipologicznej. Muzeum organizuje wystawy stałe i ekspozycje czasowe oraz inne imprezy i zajęcia w oparciu o posiadane zbiory.

Pomysł utworzenia muzeum powstał w 1982 r., gdy połączono dwie inicjatywy: powołania muzeum łowiectwa i muzeum jeździectwa (pierwotny pomysł: Muzeum Konia). Połączone muzeum zostało powołane 1 lipca 1983. Pierwsze małe wystawy – w czasie adaptacji budynków w Łazienkach – urządzono w siedzibie Polskiego Związku Łowieckiego przy Nowym Świecie. Pierwszą stałą ekspozycję w Koszarach Kantonistów otwarto w 1985 r.

Obecnie w budynku Koszarów Kantonistów ekspozycja licząca ponad 10 tysięcy eksponatów zajmuje kilka sal na parterze i na pierwszym piętrze. W trzech prezentowane są wystawy stałe: sala "Polski salon myśliwski XIX/XX w."; sala "Las" (z wystawą "W polu i w kniei" prezentującą polskie ssaki) i sala "Ptaki". Czwartą salę zajmuje ekspozycja egzotycznych zwierząt i trofeów łowieckich zatytułowana "Oko w oko" prezentuje przeszło 70 spreparowanych zwierząt. Ma ogromne wartości poznawcze i edukacyjne. Jest jedną z większych w naszej części Europy. Składają się na nią nie tylko rekordowe trofea myśliwskie, ale też makiety gatunków ginących. Unikalne okazy zostały zdobyte na pięciu kontynentach. Wiele z gatunków zwierząt odnotowanych jest w Czerwonej księdze Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Piąte pomieszczenie - jedna z sal na parterze - przewidziana jest na wystawy czasowe. Od listopada 2014 do 15 lutego 2015 można tu oglądać akwarele nieżyjącego już współczesnego malarza ze słynnej artystycznej rodziny Kossaków - Karola Kossaka. Tematyka obrazów - jak to u Kossaków: konie, idealnie łączy się z zakresem przedmiotowym Muzeum.

W Stajni Kubickiego, której część Muzeum uzyskało do dyspozycji w roku 1995, mieści się Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego. Prezentowane są tu rozmaite pojazdy konne i akcesoria jeździeckie używane w XIX i XX wieku. Ekspozycja nawiązuje do historycznych powozowni, jakich wiele było elementem majątków magnackich i szlacheckich.

Więcej zdjęć z ekspozycji zoologicznej muzeum - w FOTOGALERIACH, w dziale POLSKA /WARSZAWA >>>
>Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Parku Łazienkowskim

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie