Mniej znane polskie parki narodowe. Które warto odwiedzić?

Mateusz Rąbalski
19.02.2021

Polska jest jednym z najbardziej różnorodnych przyrodniczo krajów w Europie. Na co dzień się nad tym nie zastanawiamy i nie dostrzegamy, jak ogromne bogactwo mamy wokół siebie. Jeśli od dawna nosi Cię, żeby pozwiedzać trochę nasz kraj, to zachęcamy do „zahaczenia” o kilka mniej znanych, za to zachwycających parków narodowych. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka świetnych propozycji.

Gorczański Park Narodowy

Być może nigdy o nim nie słyszałeś, a więc masz dobrą okazję, by nadrobić zaległości. Jak sama nazwa wskazuje park obejmuje region Gorców, czyli gór, których pasmo rozpoczyna się w okolicy 60 kilometrów od Krakowa. Jest tam dużo mniej turystów, na miejscu czekają na Ciebie znakomite trasy piesze i rowerowe.

Słowiński Park Narodowy

O tym parku akurat mogłeś słyszeć, ale jeśli nigdy w nim nie byłeś, to czas najwyższy się tam wybrać. Zobaczysz najprawdziwszą pustynię, czyli efektowne, ogromne połacie wydm. Na tym nie koniec. Na terenie parku znajdują się również unikalne przyrodniczo torfowiska i bagna.

Roztoczański Park Narodowy

Nie byłeś nigdy na Roztoczu? Wybierz się tam przy najbliższej możliwej okazji. Ten region zachwyca nie tylko przyrodą, ale też spokojem, ciszą, znacznie wolniejszym biegiem życia. To idealny kierunek dla osób, które chcą solidnie naładować baterie, uniknąć tłumów oraz nieco odpocząć od cywilizacji. Warto wiedzieć, że aż 95% powierzchni parku zajmują lasy, w których można obserwować dziką zwierzynę. No i dodatkowy argument: powietrze jest tam krystalicznie czyste.

Biebrzański Park Narodowy

Większość osób zapuszczających się w północno-wschodnią Polskę kończy swoją trasę na Mazurach. A szkoda, bo niewiele dalej rozpościera się absolutnie unikalny w skali europejskiej Biebrzański Park Narodowy. Sięga od Biebrzy do ujścia Narwi i jest największym parkiem narodowym w naszym kraju.

Co Cię czeka na miejscu? To raj przede wszystkim dla fanów obserwowania ptaków i innej zwierzyny, w tym łosi. Jeśli kwintesencją wypoczynku jest dla Ciebie podziwianie wschodu słońca na bagnistym terenie i podglądanie przyrody w jej mateczniku, to naprawdę trudno o lepszy kierunek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie